yandex
Yalan Söyleyen Çocuğa Nasıl Davranılır! - Patlıyo

Yalan Söyleyen Çocuğa Nasıl Davranılır!

Yalan söyleyen çocuğa nasıl davranılır kavramının net cevabını burada bulabileceksiniz. Eğer sizinde çocuğunuz yalan söylüyorsa, üstelik bunu hayıflanmadan sürekli yapıyorsa bu duruma kesinlikle el atmanız gerekir. Çünkü yalan söylemek insanlar arasında ikili veya daha fazla kişi arasında olan ilişkiyi ciddi bir derecede sarsar. Yalan genel olarak kişinin istemediği bir olaydan ve durumdan kaçınmak için kullandığı […]

yalan söyleyen çocuğa nasıl davranılır

Yalan söyleyen çocuğa nasıl davranılır kavramının net cevabını burada bulabileceksiniz. Eğer sizinde çocuğunuz yalan söylüyorsa, üstelik bunu hayıflanmadan sürekli yapıyorsa bu duruma kesinlikle el atmanız gerekir. Çünkü yalan söylemek insanlar arasında ikili veya daha fazla kişi arasında olan ilişkiyi ciddi bir derecede sarsar.

Yalan genel olarak kişinin istemediği bir olaydan ve durumdan kaçınmak için kullandığı bir savunma mekanizmasıdır. Yalan sözle, mimikle ya da hiç konuşmadan söylenebilir. Yalan söylemekte amaç çoğu zaman karşı tarafı aldatmaktır. 3 yaşındaki çocuklar bazı hikayeler uydurur, doğru olmayan şeyler söyler ve taklitler yapar. 3 yaşındaki çocuğun söylediği şeyler geçek dışı da olsa yalan olarak kabul edilmez. Bu sözler yaşının getirdiği bir şey olarak görülür ve doğal karşılanır.

Çocuğunuz Yalan Söylüyorsa Ne Yapmalısınız?

3-7 yaş gurubu çocuklar gerçek ile hayali ayırt edemediği için, soyut kavramları algılamada zorluk çektikleri için çok sık yalan söylerler. 3-7 yaş gurubu çocukların hayal gücü gelişmeye başladığı için yaşadıklarını abartarak anlatmaları, söylemlerine hayal güçlerini katmaları doğal kabul edilip söyledikleri sözler gerçek dışı da olsa yalan kabul edilmez. Çocuklar 7 yaşından itibaren olayları değerlendirmeye başlar. Neyin doğru neyin yanlış olduğunu anlamaya başlar. 10-11 yaşında artık yetişkin bir birey gibi gerçek ile gerçek dışı şeyleri kabul eder.

Çocukların yalan söylemesinin temel nedeni kendini koruma savunma mekanizmasından kaynaklanır. Dışarıdan gelecek tepkilerden korktuğu ve çekindiği için yalan söylerler. Çocuklar köşeye sıkıştığı zaman, tehdit edildiğinde, ceza alacağını düşündüğünde, korktuğu zaman yalan söylerler. Yalan konuşmak çocuğun cezalandırılmasına karşı çocuğun geliştirdiği bir savunma mekanizmasıdır.

Çocuklar yalanı kimi zaman model alarak öğrenir. Çocuklarının önünde çok sık yalan söyleyen anne ve babalar çocuklarına kötü örnek olurlar. Çocuklar büyüklerin yalan söylediğini gördüğü zaman, insanın sıkıştığı zaman yalan söylemesinin doğal bir durum olduğunu düşünmeye başlar. Bu da bireyde yalan söylemenin alışkanlığa dönüşmesine neden olur.

Çocuklar sevilmediğini hissettiği zaman, ilgi çekmek için yalan söylerler. Böylece dikkatlerin kendi üzerine yoğunlaşmasını sağlarlar. Kendini değersiz hisseden birey onay alabilmek, kendini değerli göstermek için yalana başvurur. Sahip olmadığı bir şeye sahip olduğunu, yapmadığı bir şeyi yaptığını söyleyebilir. Hasta olmadığı halde hasta olduğunu söyleyerek kendisi ile daha fazla ilgilenmesini isterler.

Çocuğun Yalan Söylemesi Nasıl Engellenir?

Çocuğunuz çok sık yalan söylüyorsa anne ve baba olarak çok dikkatli olmalısınız. Çocuğunuza iyi bir model olup, yalan söyleyen çocuğunuz karşısında soğukkanlı kalmalısınız. Çocuğunuzun yalan söylememesi için çocuğunuza karşı samimi ve içten olup dürüst bir hayat sürmelisiniz. Çocuğun önünde yalan konuşan anne ve baba çocuğuna kötü örnek olur. Yalan söyleyen çocuğun karşısında soğukkanlı olmak ani tepkiler vermekten kaçınmalısınız.

Yalan söyleyen çocuğunuzu hırsız polis gibi sorguya çekmeyin. Köşeye sıkıştığını hisseden çocuk, sıkıştığı durumdan kurtulmak için yeni yalanlar söyleyecektir. İyi bir dinleyici olup çocuğunuzla empati kurmalısınız.

Yalan Söylemenin Zararlarını Tatlı Bir Dille Anlatın

Çocuklarda öz güven eksikliği çocuğun yalan söyleme davranışını tetikler. O yüzden eğer çocuğunuza tatlı bir dil değilde sert bir şekilde yalan söylemesini engellerseniz öz güveni daha çok düşecektir ve daha fazla yalan söylemeye devam edecektir. Tatlı bir dille anlatırsanız hem öz güven eksikliği yaşamaz hem de yalan söyleme alışkanlığını yavaş yavaş bitirecektir.

Aynı zamanda çocuklarınızı taktir edip başarılarını övmeyi ihmal etmeyin. Kendine güvenen ve kendini başarılı hisseden çocuk her ortamda duygu ve düşüncelerini rahatça ifade edebilir. Kendini iyi ifade eden çocuklar yalana başvurmaya ihtiyaç duymaz.

Anne ve baba olarak çocuğunuzu yalanınıza ortak etmeyin. Annesi çocuğun şeker yemesine izin vermiyorsa, baba çocuğuna gizliden şeker verip, annene kesinlikle şeker yediğini söyleme gibi sırdaşlıklar çocukları yalan söylemeye teşvik eder. Böyle bir durumda çocuk zor durumda kalındığı zaman yalan söylemenin normal bir davranış olduğu düşüncesini aşılar.

Yalan söyleyen çocuğa nasıl davranılır başlıklı yazımızın sonuna geldik. Çocuğunuzun yalan söyleme davranışını azaltmak için çocuğa güvendiğinizi hissettirin. Çocuğa karşı şüpheli davranışlar sergilemek, her eylemini sorgulamak, çocuğun yalanlarını yakalamaya çalışmak çocukta yalan söyleme davranışını tetikler. Çocuk kendisine güvenilmediğini hissettiği an, nasıl olsa annem ve babam bana güvenmiyor, istediğim kadar yalan söyleyebilirim hissini uyandırır.

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yaz