yandex
Web Sitesi Açarak Para Kazanma Nasıl Yapılır? - Patlıyo

Web Sitesi Açarak Para Kazanma Nasıl Yapılır?

Web sitesi açarak para kazanma konusu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyen kişiler için pek faydalı bir yazı hazırladık. Web sitesi açarak herkes para kazanabilir. Yeter ki aşağıda anlattığımız kriter ve bilgilere sahip olsun. Dünya genelinde 955 milyon web sitesi vardır. Her gün binlerce web sitesi açılmakta, aynı şekilde binlerce web sitesi kapatılmaktadır. Para kazanma […]

web sitesi açarak para kazanma

Web sitesi açarak para kazanma konusu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyen kişiler için pek faydalı bir yazı hazırladık. Web sitesi açarak herkes para kazanabilir. Yeter ki aşağıda anlattığımız kriter ve bilgilere sahip olsun.

Dünya genelinde 955 milyon web sitesi vardır. Her gün binlerce web sitesi açılmakta, aynı şekilde binlerce web sitesi kapatılmaktadır. Para kazanma yöntemlerinden birisi olan web sitesi açarak para kazanma işini sizler için detaylı olarak inceledik. Yazı dizimizi bir yerden kopya ederek değil 10 tane web sitesi sahibi olan birisi olarak yaşadığım deneyim ve tecrübelerden yola çıkarak hazırladık. Yazı dizimizde web sitesi nasıl kurulur, nasıl geliştirilir, web sitesinden nasıl para kazanırsınız gibi konuları detaylı olarak bulabilirsiniz. Şimdi kahvenizi yudumlarken yazı dizimizi dikkatlice okuyun. Kim bilir belki yazı dizimizi okuduktan sonra siz de web sitesi açarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Web Sitesi Açmanın Maliyeti Nedir?

Web sitesi açmaya karar verdiniz fakat bu işin çok yüksek maliyetlerle yapılacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Küçük bir bütçe ile siz de web sitesi sahibi olabilirsiniz. Şimdi size web sitesi açmanın maliyetini detaylı olarak anlatacağım. Web sitesi açmak için şu giderleri dikkate alarak bütçe ayarlaması yapmalısınız.

Domain Maliyeti

Her web sitesinin bir adı vardır. Site sahipleri web sitesi isimlerini yıllık olarak kiralar. Yıl sonunda alan adının süresini dilerse 1 yıl daha uzatabilir. Web sitesi alan adları uzantıya ve firmaya göre değişir. Örneğin www.domainismi.com alan adını Firma İsmi firmasından 35 liraya www.domainismi.xyz alan adını 6 liradan satın alabilirsiniz. Alan adına yılda 1 defa ödeme yapıldığı için com net gibi bilindik alan adlarını almanızı tavsiye ederim. Com uzantılı bir domain için yıllık 35 lira bütçe ayırmanız gerekir.

Host Maliyeti

Web sitenizin internette saklanması, istenildiği zaman geçmiş verilerinize ulaşması için hosting firmaları ile görüşüp kendinize bir hosting ayarlamalısınız. Hosting için yıllık 70 lira bütçenizin olması yeterlidir.

Tema Maliyeti

Kuracağınız web sitesine bir tema ayarlamalısınız. Bütçeniz kısıtlıysa bu iş için piyasada ücretsiz olarak dağıtılan temaları kullanabilirsiniz. Yalnız bu temalarda açık olabilir ve web sitenizin içine girebilirler. Açığı olmayan güçlü bir tema için 100 lira bütçe ayırmanız yeterlidir. Domain, Host ve tema için toplamda 200 liralık bit bütçeye ihtiyacınız var. 1 web sitesinin size maliyeti 200 liradır.

İçerik

Web sitesinin en büyük gideri içeriktir. Bir araba satın aldığınızı düşünün. Arabayı satın aldıktan sonra arabayı kullanabilmek için mutlaka yakıt almanız gerekir. Arabada yakıt neyse web sitesinde içerik de odur. Eğer içeriği kendiniz üretebiliyorsanız o zaman web sitesinden para kazanabilirsiniz. İçeriği dışarıdan temin ederseniz kazancınız iyice düşecektir. 1 web sitesine günde en az 2 tane içerik eklemelisiniz. 200 kelime 2 içerik günde 6 lira maliyet doğurur. Bu da aylık 180 tl gider oluşturur. İçerikleri kendiniz üretirseniz 180 lira cebinizde kalır. Aylık 180 lira içeriğe ödeme yaparsanız yıllık 2000 lira içeriğe ödeme yapmış olursunuz. Bu da 1 web sitenin size maliyeti 2200 lira olur.

Web Sitesi Açarak Aylık Ne Kadar Para Kazanırsınız?

Web sitesini bir tarla gibi düşünün. Ne kadar çok emek sarf eder özenirseniz siteniz o kadar gelişir ve size kazanç sağlar. Web sitesi açarak para kazanma için 2200 lira yıllık size maliyeti olan web sitenin kazanç tablosuna bir göz atalım. Web sitesinden 3 şekilde gelir elde edebilirsiniz.

Reklam Geliri

Web sitenizin hiti günlük 5000 bulduğu zaman adsense reklamlarını koyarak günlük 10 lira kazanç elde edebilirsiniz. Yıl boyunca 5000 günlük hitiniz olursa günlük 10 lira, aylık 300 lira, yıllık 3600 lira kazanç elde edersiniz. Hitiniz yükseldikçe adsense reklamlarından elde edeceğiniz gelir de yükselecektir.

Link Satışı

Sitenizin altına koyacağınız linklerden gelir elde edebilirsiniz. Sitenizin domain otoritesi, Alexa değeri, hiti arttıkça sitenizden link almak isteyenler olacaktır. Peki, sitenizden neden link satın almak isterler? Hemen bu konuya açıklık getirelim. Çilingir sitesi olan birisi sizin sitenizden çilingir kelimesine kendi sitesine link çıkışı alır. Böylece Google sizin sitenizi referans kabul edip çilingir kelimesinde o kişinin sitesini sıralamada üst sıraya koyar. Üst sırada yer alan siteye doğal ziyaretçiler gelir. Böylece site sahibinin işleri açılır ve kazanç elde eder. 1 link satışından ortalama en az 50 tl kazanç elde edersiniz. 1 link satışından yıllık 600 lira kazanç elde edebilirsiniz. Yıl boyunca 5 tane link satmış olsanız yıllık 3000 lira gelir elde etmiş olursunuz.

Tanıtım Yazısı Satışı

Web sitenize tanıtım bölümü açarak bu bölümde tanıtım yazısı satışı yapabilirsiniz. Tanıtım yazısı ile sizden hizmet alan kişilerin web sitelerini tanıtabilir, kendi sitenizden o sitelere link çıkışı verebilir, böylece o sitelerin Google arama motorlarında kelime bazlı yükselmesini sağlayabilirsiniz. Tanıtım yazısını 25 liradan çok rahat satabilirsiniz. Ayda 4 tane tanıtım yazısı satarak aylık 100 lira, yıllık 1200 lira kazanç elde edebilirsiniz.

Gelin şimdi tüm bu yazdıklarımızı bir araya getirip, günlük 5000 hitli sitenizden yıllık ne kadar kazanç elde edebileceğinizi hesaplayalım. Adsense reklamından yıllık 3600 lira, 5 link satışından yıllık 3000 lira, tanıtım yazısı satışından yıllık 1200 lira kazanç elde edersiniz. Yıllık 7200 lira kazanç sağlayabilirsiniz. 2200 lirasını yıllık maliyete verseniz yıllık 1 siteden kazancınız 5000 liradır. Bu da size aylık 400 lira kazanç sağlar. 2 tane web sitesi açarak aylık ortalama 800 lira kazanç elde edip evinizin kirasını ödeyebilirsiniz.

Web Sitesinden Kazancınızı Nasıl Arttırırsınız?

Web sitesi açtınız ve gelirinizi arttırmak istiyorsunuz. Yazı dizimizi dikkatlice takip edin. Dilerseniz internetten para kazanma başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz. Web sitenizden kazancınızı geliştirmek için yapmanız gerekenler şunlardır:

  • Web sitenizi arama motorlarına kaydedin. Google, yandex, bing gibi popüler arama motorlarına sitenizi ekleyin. Böylece sitenizin ulaşılabilirlik düzeyi yükselir. Arama motorları sitenizi başarılı bulursa üst sıralara koyar. Bu da sitenize doğal ziyaretçinin gelmesini sağlar.
  • Web sitenizi ücretsiz dizinlere ekleyin. Böylece sitenizin index alması kolaylaşır. Kısa bir araştırma yaparsanız ücretsiz dizin sitelerini bulabilirsiniz.
  • Web sitenize özgün içerikler ekleyin. İçerikler sitenize özgü olsun. Başka yerde kullanılmış özgün olmayan kopya içerikler web sitenize zarar verir. Bu yüzden kaliteli ve özgün içerikler oluşturun. İçerikleriniz okuyucu için özel ve değerli olsun. Ağaca kedi çıktı, itfaiye onu kurtardı gibi değersiz ve anlamsız içerikleri sitenize eklemeyin.
  • Sitenize her gün mutlaka içerik girip sitenizi güncel tutmaya özen gösterin. Sitenize ekleyeceğiniz içeriklerin gerçek ve doğru bilgiler olmasına, günlük yaşamda kullanılan geçerli bilgiler olmasına özen gösterin.
  • Sitenizin tanıtımını sosyal medya kanalında yapın. Facebook, twitter, instagram gibi hesaplarınızdan web sitenizin reklamını yapın. Sosyal medya alanından sitenize ziyaretçi çekebilir, sitenizin hitini arttırabilirsiniz. Sosyal medyada aktif birisi değilseniz, ücretli reklam alarak sitenizi backlink açısından güçlendirebilirsiniz.
  • Sitenize seo çalışması yaptırın. Böylece Google sitenizi daha çabuk benimser. Kısa sürede sizi üst sıralara alır. Google arama motorlarında üst sıralarda olmak size doğal ziyaretçi kazandırır. Hitiniz ne kadar çok artarsa geliriniz de o kadar çok artacaktır.

Web sitesi açarak para kazanma başlıklı yazımızın sonuna geldik. Tüm bu anlattıklarımızdan aklınızda takılan herhangi bir şey varsa şayet lütfen aşağıda bulunan yorumlar kısmına derdinizi dile getirmekten çekinmeyiniz.

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yaz