yandex
Temettü Nedir? Temettü Nasıl Hesaplanır? - Patlıyo

Temettü Nedir? Temettü Nasıl Hesaplanır?

Temettü hakkında kafanızda oluşan tüm soru işaretlerini kaldırmak için böyle bir yazı hazırladık. Öncelikle temettü kavramının ne olduğuna geçmeden önce kelime anlamının kar payı olduğunu söyleyelim. Daha fazla bilgi öğrenmek için alt paragrafı okuyabilirsiniz. Temettü hakkı küçük büyük tüm hissedarların odak noktası olmuş durumda. Şirketlerin bazı hisselerine sahip olan hissedarlar temettü hakkını normal olarak öğrenmek […]

temettü nedir temettü nasıl hesaplanır

Temettü hakkında kafanızda oluşan tüm soru işaretlerini kaldırmak için böyle bir yazı hazırladık. Öncelikle temettü kavramının ne olduğuna geçmeden önce kelime anlamının kar payı olduğunu söyleyelim. Daha fazla bilgi öğrenmek için alt paragrafı okuyabilirsiniz.

Temettü hakkı küçük büyük tüm hissedarların odak noktası olmuş durumda. Şirketlerin bazı hisselerine sahip olan hissedarlar temettü hakkını normal olarak öğrenmek isterler. Bir borsa kavramı olan temettü borsa içerisinde büyük bir öneme sahip olmasıyla beraber birçok hissedar tarafından da araştırılmaktadır. Temettü ne demek kavramı en basit haliyle bir X şirketinin karı olan 50.000 TL’nin ortakları nakit yoluyla veya hisse senedi yoluyla vermesidir.

Borsada Temettü Nasıl Hesaplanır?

Şirketin yatırımcılarına verilecek olan kar payının hesaplanmasına temettü hesaplaması denmektedir. Temettü şirketin eline geçen bir kar içerisinde vergi ve giderlerini çıkararak yıllık dönem karı ile hesaplanmaktadır. Daha basit anlatmak gerekirse bir şirketin yıllık net karı 50.000 TL olsun. Vergi ve diğer giderlerin miktarı da 10.000 TL olsun. Geriye kalan 40.000 TL’nin şirketin hissedarlarına dağıtılmasıdır.

Yukarıda temettünün nasıl hesaplanacağını örnekler eşliğinde anlattık. Ancak yeni düzenlemeyle birlikte temettü hesaplamasına yeni bilgiler eklendi. Hissedarların aldığı karlar diğer dönemlerde vergi alınmazken şuan ki dönemlerde %1 oranında stopaj payı alınıyor. Temettü almak için ne zaman hisse almalı ve temettü ne zaman dağıtılır diye soranlar içinde cevap verdik.

Temettü Vergisi Var mı?

Yukarıda sizlere temettünün vergisinin olduğunu söylemiştik. Bu başlığı vergilerden kesilen net karın yani hissedarlara gelen karın bir vergisinin olduğu için açtık. Evet hissedarlara gelen karın vergisi vardır. Temettü geliri olan hissedarların yıllık brüt gelir vergisini aştıktan sonra gelir beyanı ederek gereken vergiyi ödeyebilirsiniz.

Temettü Ödemeleri Ne Zaman Hesaba Yatar?

Temettü ödemeleri genelde 2 iş gününde dağıtılmaktadır. Resmi tatillerde veya hafta sonlarında temettü geliri hesaba yatmaz. Hafta sonu veya resmi tatil bitiminde tüm ödemeler ilk iş günüde hesaba yansır.

Temettü Nasıl Alınır?

Temettüyü almadan önce borsada yer alan şirketlerin hisse senetlerini alarak hissedar olması gerekmektedir. Bunu kısa bir örnekle şu şekilde anlatabiliriz: x şirketinde aylık net brüt 5.000 TL olsun. Siz bu şirkete %50 ortak olursanız 2.500 TL temettü payı alırsınız.

Temettü hakkında sizlere en merak edilen konularda bilgi vermeye çalıştık. Aklınıza takılan veya sormak istediğiniz herhangi bir şey varsa lütfen aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizlere ulaşın.

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yaz