yandex
Temel Analiz Nedir? Nasıl Yapılır? - Patlıyo

Temel Analiz Nedir? Nasıl Yapılır?

Temel analiz kavramının cevabını bu yazımızda bulabileceksiniz. Temel analiz isminden de anlaşılabileceği üzere analizi temel yani geleceğe yönelik yapmaktır. Bunu biraz daha açmak gerekirse teknik analiz için çok fazla bilgi birikimi ve doküman gerekli değildir. Fakat temel analizde çok fazla bilgi, doküman ve arşiv olması gerekmektedir. Temel analiz çok farklı durumları göz önünde bulundurarak geleceğe […]

temel analiz nedir

Temel analiz kavramının cevabını bu yazımızda bulabileceksiniz. Temel analiz isminden de anlaşılabileceği üzere analizi temel yani geleceğe yönelik yapmaktır. Bunu biraz daha açmak gerekirse teknik analiz için çok fazla bilgi birikimi ve doküman gerekli değildir. Fakat temel analizde çok fazla bilgi, doküman ve arşiv olması gerekmektedir. Temel analiz çok farklı durumları göz önünde bulundurarak geleceğe yönelik bir tahmin oluşturur.

Temel analiz yöntemini Borsa, Döviz ve Forex gibi yatırım araçlarında kullanabilirsiniz. Unutmayın temel analiz yapmak her zaman olumlu sonuçlanmaz. Olumlu sonuçlanması şansını arttırabilmenin en önemli hususu analiz yapan bireyin finans hakkında oldukça fazla bilgi birikimine sahip olmasıdır. Temel analiz bilerek çok iyi bir Broker olabilirsiniz. Broker ne demek olduğunu bilmiyorsanız tıklayabilirsiniz.

Temel Analiz Ne Demek?

Örnek olarak merkez bankalarının faiz kararları borsada büyük bir öneme sahiptir. Sonuç açıklandıktan sonra sizin veya şirketinizin geleceği durumu farklı bakış açılarıyla bakarak birçok sonuç çıkarmanıza temel analiz denmektedir. Günümüzde en iyi finans yatırımcıları temel analizi çok iyi kullanmaktadırlar.

Temel Analiz Nasıl Yapılır?

Borsada temel analiz nasıl yapılır; Eğer borsada yatırım yapmak istiyorsanız temel analiz kavramı olmazsa olmaz diyebiliriz. Çünkü gelecekte sizin veya şirketinizin geleceği maddi durumları bilmediğiniz için bunları tahmin etmek ve tahminleriniz doğrultusunda yol haritanızı çizmek profesyonel bir çalışmadır ve yatırım yapan herkesin kullanılması gerekmektedir. Borsada temel analiz nasıl yapılır; bunu örneklerle anlatabiliriz.

Borsada temel analiz şu şekilde yapılabilir; örneğin bir ilaç fabrikasında çalışıyorsunuz. Şirketin ilerde daha iyi finansal durumlara gelebilmesi için durmadan çalışıyorsunuz. Şirket ilerde yeni bir fabrika açma kararı aldığında siz o fabrika öncesi var olan durumu ve yeni bir fabrika açıldıktan sonra gelinen durumu karşılaştırırsınız ve ilgili birimlere gönderirsiniz. Borsada temel analiz tam olarak bu şekilde yapılmaktadır. Verdiğimiz örnek bile bir hayli önemlidir. Bunun sonucunda temel analiz kavramının ne kadar önemli olduğunu, gelecekte finansal durumlarını arttırmak isteyen şirketler için olmazsa olmaz bir kavram olduğunu az çok anlamışsınızdır.

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yaz