yandex
Telefon Hızlandırma Yöntemi – Android & Iphone - Patlıyo

Telefon Hızlandırma Yöntemi – Android & Iphone

Telefon hızlandırma sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Bu işlemin zorluğu telefonun neden yavaşladığını bilmeden hareket etmektir. Bu yazıda Android hızlandırma ve Iphone hızlandırma alt başlıklarını da bulabileceksiniz. Telefon hızlandırma hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Telefon Hızlandırma Nedir? Telefon hızlandırma, cihazınızın yavaş açılması ve çalışmasını tetikleyen unsurları tespit edip güvenli bir […]

telefon hızlandırma

Telefon hızlandırma sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Bu işlemin zorluğu telefonun neden yavaşladığını bilmeden hareket etmektir. Bu yazıda Android hızlandırma ve Iphone hızlandırma alt başlıklarını da bulabileceksiniz. Telefon hızlandırma hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Telefon Hızlandırma Nedir?

Telefon hızlandırma, cihazınızın yavaş açılması ve çalışmasını tetikleyen unsurları tespit edip güvenli bir şekilde ortadan kaldırmaktır. Telefonu hızlandırmadan önce mutlaka şuan ki okuduğunuz makale gibi bilgi sahibi verebilecek bir yazı okumanızı şiddetle tavsiye ederiz. Çünkü hızlandırma yaparken telefonunuzu bozabilirsiniz, kısacası kaş yapıp derken göz çıkartabilirsiniz.

Android hızlandırma işlemi Iphone hızlandırma işleminden bir nebze daha kolaydır. Bu içeriğimiz de her iki telefon işletim sistemininde nasıl hızlandırabileceğinizi öğrenebilir ve uygulayabilirsiniz. Bu işlemleri yaparken karşınıza çıkacak olan olası engelleri ve bu engelleri nasıl aşacağınızı da bizlerden öğrenebileceksiniz. İsterseniz lafı pek fazla uzatmadan asıl konumuza gelebiliriz.

Telefon Neden Yavaşlar?

Telefonlar birçok sebepten dolayı yavaşlayabilir. Fakat bu sebeplerden bazıları telefonu yavaşlatmasını bırakın cihazı bozada bilir. Telefonu yavaşlatan etkenleri aşağıda liste haline getirdik.

1- Cihazın Eskimesi

Telefonların yavaşlamasının en büyük sebebi cihazın yaşlanmasıdır. Fakat bu sebep telefonu hızlandıramaz anlamına gelmez. Telefonunuz eski olsa bile bu makalemizde okuyacağınız bilgiler sayesinde cihazınızı hızlandırabilecek ve eskisi gibi hızlı kullanabileceksiniz.

2- Aşırı Oyun İndirme ve Oynama

O sizin telefonunuz her türlü oyun yükleyip dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz fakat telefon hızlandırma işlemi için fazlalık uygulamaları siliniz. Aşırı oynadığınız oyunlarda sık sık ara verip oynamaya devam edin. Böylece telefonunuz hızlanacaktır.

3- Bataryanın Isınması

Telefonun olmazsa olmaz parçası olan bataryanın ısınması telefonun yavaşlamasına yol açabilmektedir. Bataryanın ısınmasının başlıca sebepleri şunlardır;

 1. Aşırı telefon kullanma,
 2. Aşırı uygulama indirmek,
 3. Cihazın belleğini doldurmak,
 4. Bataryanın eskimesi,
 5. Bataryanın orijinal olmaması,
 6. Fazla RAM tüketen uygulamalar yüklemek.

4- Kaynağı Bilinmeyen APK Dosyalar Yüklemek

Bu madde yalnıza Android cihazı olanlar içindir. Kaynağını bilmeden internetten indirdiğiniz apk uzantılı dosyalar cihazınızın yavaşlamasına neden olur. Ne yazık ki bu tür dosyaların bazıları silindiğinde bile cihaza olan erişimini kaybetmez ve virüs haline gelir.

5- Telefona Virüs Bulaşması

Yukarıda verdiğimiz başlıkta yer alan apk uzantılı dosyaları yüklemek virüsün bir numaralı tetikçisidir. Durduk yere hiçbir cihaza virüs bulaşmaz. Iphone kullanan kişilere neredeyse hiç virüs bulaşmaz, Android işletim sistemini kullananlar herhangi bir siteye bile girdiklerinde kolayca cihazına virüs bulaştırabiliyor.

Telefon Hızlandırma Nasıl Yapılır?

Telefon hızlandırma için altta verdiğimiz başlıkları açıklamalarıyla beraber okuyunuz. Telefonunuz bu yazımızı okuduğunuzdan sonra ilk aldığınız gün gibi hızlı ve seri çalışacaktır. Bu işlemeleri yaparken cihazınıza gelecek olan herhangi sorundan biz meçhul tutulamayız, biz sadece tavsiye niteliğinde yazıyoruz.

Aşağıda Android hızlandırma ve Iphone hızlandırma olarak 2 ana başlık göreceksiniz. Bu başlıklardan kendinize uygun olanı seçip uygun bir şekilde cihazınızı hızlandırabileceksiniz.

Android Telefon Hızlandırma

Andorid hızlandırma işlemi için aşağıda verdiğimiz liste haline getirdiğimiz bilgileri okuyabilirsiniz. Bu bilgiler ışığında yapacağınız her hareket telefonunuzun hızlanmasına katkı sağlayacak ve amacınıza ulaşmış olacaksınız.

 1. Uygulamaların oluşturduğu çerezleri silin,
 2. RAM’in topladığı verileri sürekli olarak silin,
 3. Daha önce sildiğiniz uygulamaların verileri silin. Bunu yapmak için telefonunuzun dosyalar kısmında yer alan uygulamalar klasörüne gelin ve silmiş olduğunuz uygulamaların ismini aratın. Çıkacak olan tüm dosyaları silin,
 4. Ön belleği sık sık temizleyin,
 5. Telefonunuzu hızlandıracak uygulamalar yükleyin, örnek olarak buradaki uygulamayı deneyebilirsiniz,
 6. Aşırı widget kullanmayın,
 7. Aşırı bellek isteyen oyunları oynamayın (örn: pubg mobile),
 8. Gereksiz resim, video ve dosyaları silin,
 9. Sayaç özelliği olan uygulamalar yüklemeyin (örn: saat),
 10. RAM’i arttırın,
 11. Yukarıda saydığımız yöntemler işe yaramazsa telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlayın.

Iphone Telefon Hızlandırma

Iphone hızlandırma işlemi aşağıda bulunan liste halindeki bilgilendirici maddeleri okuyun ve kendinize göre uygulayın. Uygularken çok dikkatli olmanızı öneriyoruz.

 1. Kullanmadığınız uygulamaları silin,
 2. Kesinlikle iCloud kullanın,
 3. Eskiyen bataryayı değiştirmeyi ihmal etmeyin,
 4. Dolmuş belleği sürekli temizleyin,
 5. RAM’i arttırın,
 6. Çok fazla oyun oynamayın,
 7. Telefon zaman aşımını 1 dakikadan fazla yapmayın,
 8. Şarjınızın %5’e inmesine izin vermeden şarja takın,
 9. Düşük şarjla oyun oynamayın,
 10. Telefonunuz eski olduğu için yavaşlamış ise bir servise baktırın,
 11. Yukarıdaki yöntemlerden hiçbiri işe yaramazsa cihazınızı sıfırlayın.

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yaz