yandex
Mavi Ekran Hatası Neden Olur? Nasıl Onarılır? - Patlıyo

Mavi Ekran Hatası Neden Olur? Nasıl Onarılır?

Mavi ekran hatası neden olur başlıklı yazımıza hoşgeldiniz. Mavi ekran hatası görülmesi çoğu zaman “A problem has been detected and Windows has been shut down to prevent damageto your computer” ibaresi ile karşımıza çıkmaktadır.  Bunun dışında mavi ekran hatası “page found in nonpaged area” hatası ile de karşımıza çıkmaktadır.  Bu konuyu iki başlık altında değerlendirebiliriz. Öncelikli […]

mavi ekran hatası neden olur

Mavi ekran hatası neden olur başlıklı yazımıza hoşgeldiniz. Mavi ekran hatası görülmesi çoğu zaman “A problem has been detected and Windows has been shut down to prevent damageto your computer” ibaresi ile karşımıza çıkmaktadır. 

Bunun dışında mavi ekran hatası “page found in nonpaged area” hatası ile de karşımıza çıkmaktadır.  Bu konuyu iki başlık altında değerlendirebiliriz. Öncelikli olarak bu sorunun nereden ve nasıl kaynaklandığını anlamak gerekmektedir. Bunu anladıktan sonra çözüm yöntemleri araştırılmalı ve uygulanmalıdır. 

Windows işletim sisteminin mavi hataya düşmesi ve bu hata ile bilgisayarın kapanması, genellikle belli başlı sebepler nedeniyle olmaktadır. 

Mavi Ekran Hatası Neden Olur?

Mavi ekran hatası neden olur sorumuzun basit bir cevabı vardır. Bilgisayarımızda bulunan donanımlardan biri olan RAM’in arıza yapması nedeniyle bilgisayarımızda mavi ekran hatası görülür ve bu durum hem donanım çakışmasını hem de yazılıp çakışmasını oluşturur. Bilgisayarımız bu durumu kendi kendine çözemediği için Windows işletim sisteminin kitlenmesine ve işlevsiz duruma gelmesine neden olur. Bu durumu ortadan kaldırmak için bu sorunu çözmek gerekmektedir.

Bunun dışında bilgisayarda mavi ekran hatası oluşmasının nedenlerinden biri hard disk kaynaklı mavi ekran hatası olarak karşımıza çıkmaktadır. Windows İşletim sistemlerinde NTFS olarak adlandırılan dosya sistemleri,  ne kadar sağlıklı bir yapıya sahip olurlarsa olsunlar belli bir süre sonra,  hata vererek çalışmayı durdurabilirler.  Bu yüzden işletim sisteminiz mavi ekranı düşebilir. Birbirinden farklı iki yazılımın çakışması sonucunda yine mavi ekran hatası görülebilir.

Mavi Ekran Hatası Nasıl Çözümlenir?

RAM kaynaklı hatalar donanımsal bir sorun olduğu için yazılım ile çözülmesi mümkün değildir.  Bunu ortadan kaldırabilmek için bilgisayarda bulunan arızalı RAMler sökülerek yenisi takılmalıdır. 

NTFS dosya sistemi kaynaklı mavi ekran hatası sorunlarını çözebilmek için check disk yapmanız gerekmektedir. Eğer check disk işlemi de sorunu çözmezse; sorunu çözebilmek adına geriye yapılması gereken tek şey olarak format atmak kalacaktır. 

Eğer yazılım kaynaklı mavi ekran hatası alıyorsanız, birbirleriyle çıkışan yazılımları kontrol ederek uyumlu olmayan yazılımı kaldırmanız ve uyumlu olan yazılımı kurmanız yazılım kaynaklı mavi ekran hatası sorunu ortadan kaldıracaktır.

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yaz