yandex
Kuzey Kıbrıs Gazimağusa Gezi Rehberi - Patlıyo

Kuzey Kıbrıs Gazimağusa Gezi Rehberi

Kuzey Kıbrıs dendiğinde akla gelen eğlence merkezleri! Ancak bunun yanında hatırı sayılır bir tarihi de var. Kuzey Kıbrıs gezisi, sizleri gece kulüpleri ve eğlence ortamları ile mest edecek. M.Ö 3.yy’da inanılmaz bir tarihi geçmiş ile o kültürün izlerini hala taşıyan bir yer olmuştur. Ada ve tarihi ile ilgili çok sayıda kitap da yazılmıştır. Kuzey Kıbrıs’ın […]

kuzey kıbrıs gazimağusa gezi rehberi

Kuzey Kıbrıs dendiğinde akla gelen eğlence merkezleri! Ancak bunun yanında hatırı sayılır bir tarihi de var. Kuzey Kıbrıs gezisi, sizleri gece kulüpleri ve eğlence ortamları ile mest edecek. M.Ö 3.yy’da inanılmaz bir tarihi geçmiş ile o kültürün izlerini hala taşıyan bir yer olmuştur. Ada ve tarihi ile ilgili çok sayıda kitap da yazılmıştır.

Kuzey Kıbrıs’ın En Küçük Şehri Gazimağusa

Kuzey Kıbrıs’ın tarihi küçümsenmeyecek etkilere ve dönemlere sahip. Ayrıca kültürü de bu anlamda şekillendiğinden, aslında Kıbrıs’ta yapılan bir tarihi geziden de keyif almamak içten değil. KKTC’nin en küçük şehri olan Gazimağusa, adına türküler yazılmış bir yer. Bize kalırsa Kıbrıs’ın en güzel kenti.

Kuzey Kıbrıs’a Ulaşım

Yapacağınız gezi için Kıbrıs’a nasıl gidilir sorusunu sorabilirsiniz. Kıbrıs ulaşım için iki seçenek ile karşınıza çıkıyor. Kullanabileceğiniz seçenekler arasında havayolu ve denizyolu var. KKTC havalimanı bir tane. Magosa merkeze olan uzaklığı ise 50 km kadar. Türkiye’den ulaşım sıkıntısı yok. Ancak diğer ülkelerden Kıbrıs’a ulaşım sıkıntılı olacaktır. Pek çok ülke tarafından Kıbrıs tanınan bir ülke olmadığından, aktarmalı uçuş ile gelmeniz gerecek.

Deniz Yolu İle Ulaşım

Deniz yolu ile ulaşım Mersin’den direkt olarak Mağosa Limanı’na olabiliyor. Hızlı feribot ve gemiler ile erişim sağlanabilir. Bunun uzun bir deniz yolculuğu olacağını da söylemek de fayda var.

Havayolu İle Ulaşım

KKTC havaalanına ulaşım sağlanacaktır.

Ulaşım için herhangi bir şekilde pasaport ya da vizeye ihtiyaç duyulmuyor. Kimlik kartı ve ehliyetin yanınızda olması yeterli olacaktır.

Kıbrıs’ta Ulaşım

Peki, Kıbrıs’ın içinde ulaşım nasıl olacak? Bizim önerimiz Kıbrıs’ta rahat ve güvenli ulaşım için araç kiralamanız. Mağosa küçük bir yer olarak görülse de her yer yürüyerek ulaşabileceğiniz gibi değil. Bunun için mutlaka araç gerekiyor. Kıbrıs araç kiralama hizmetini ise direkt olarak havaalanından ya da merkezden yapabilirsiniz. Bunun beraberinde bisiklet ile de gidebileceğiniz pek çok yer olacak. Hem eğlenebileceğiniz hem de ulaşım amaçlı kullanabileceğiniz seçenekler arasında.

  • Toplu Taşıma: Çok yaygın olmayan bir ulaşım şekli. Kıbrıs’ta şehirler arası ulaşım da toplu taşıma ile oldukça sınırlı.
  • Taksi: Araç kiralama ile maddi olarak kıyaslandığında çok daha pahalı olacağını söylememiz gerek.

Trafik faktörü de dikkat çekenler arasında. Burada trafik sağdan akıyor. Direksiyon da sağda yer alıyor. Yaya olarak da bu sebeple trafikte dikkatli olmanız; önce sağa, sonra sola, sonra yeniden sağa bakarak geçmeniz önemlidir.

Mağusa’da Gezmeniz Gereken Yerler

Kıbrıs’ta gezilecek yerler neler? Sizin için oluşturulan rotanın ardından, mutlaka gitmeniz gerekenler yerler için de bilgi veriliyor.

Kapalı Maraş Bölgesi

Hayal Şehir olarak bilinen Ghost City’ye girme izni yok. 1970’li yıllara kadar en popüler tatil yerlerinden biri olan Kapalı Maraş Bölgesi1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında kapalı bölge haline getiriliyor. Palm Beach denilen bölgede o yıllara ait savaş kalıntılarının olduğu biliniyor. Askeriyeden bir tanıdığınız varsa bölgeyi görme şansınız olabilir. Tabi içinde yürümek, fotoğraf çekmek yasak. NATO askerleri tarafından da koruma altında. 45 yıl geçmiş olan barış harekatı sonrası, burada oldukça yıkık binalar görmek mümkün.

Palm Beach Bölgesi

Megosa’nın en çok tercih edilen plajıdır. Güzel bir kumsalı ve denizi olduğundan, tatil için tercih edilen yerlerdendir. Burada Gazimağusa Yat Kulübü de var. Küçük bir ada üzerinde, ana karaya da bağlı olan tarihi bir yapı var. Burası İngilizlerinken resmi makamlar tarafından kullanılan bir konak olduğu da söyleniyor.

Canbulat Müzesi

Müze 15 – 20 dakikada gezilecek kadar küçük. Tam saatlerini biz de bilmiyoruz fakat her zaman açık olmadığından kontrol edilerek Kıbrıs müzelerigezmeye başlanmalı diyebiliriz.

Saint George Kilisesi

Mutlaka Kıbrıs kiliseleriarasında yer alan Saint George Kilisesi’ne gitmelisiniz. Şu an ise cami olarak kullanılıyor. Turistlere açıktır.

Sur İçi

Gezmekten en çok keyif alacağınız yer. Çok büyük bir yer değil ancak ortamın büyüleyici olduğunu söyleyebiliriz. Eski medeniyet kuruluşu, liman ve surlar… Buraya ciddi anlamda bir zaman ayırıp sokak sokak gezmenizi tavsiye ediyoruz.

Kuzey Kıbrıs Gazimağusa gezi rehberi ile ilgili soru ve görüşlerinizi bizlere iletebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yaz