yandex
Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur? - Patlıyo

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcu ödenmezse ne olur sorusunu birçok kişi aklına getirmekte ve çözüm üretmeye çalışmaktadır. Kredi Borcunun Ödemesini Yapılmamasının Süresi Kredi borcunuzun üst üste ödenmemesi halinde en geç 90 güne kadar yasal takip süresi sınırı bulunmaktadır. Bu tarihi geçen ödemelerde öncelikle müşteri haberdar ediliyor ve gecikme faizleri akabinde banka ve müşteri durumuna göre de değişebilen şekilde […]

kredi borcu ödenmezse ne olur

Kredi borcu ödenmezse ne olur sorusunu birçok kişi aklına getirmekte ve çözüm üretmeye çalışmaktadır.

Kredi Borcunun Ödemesini Yapılmamasının Süresi

Kredi borcunuzun üst üste ödenmemesi halinde en geç 90 güne kadar yasal takip süresi sınırı bulunmaktadır. Bu tarihi geçen ödemelerde öncelikle müşteri haberdar ediliyor ve gecikme faizleri akabinde banka ve müşteri durumuna göre de değişebilen şekilde süreç devam ediyor.

Banka kredisi ödenmediğinde müşterinin banka hesabına el konuyor ve maaşın bir bölümüne, 4’te biri kadarına haciz gelebiliyor. Eşyalar ve araca da haciz gelebiliyor.  Yani taşınmaz mallar üzerinden borç kapama çalışması işlemi sürdürülüyor.

Kredi Borcu Ödenmezse Kefilden Alınır mı?

Kredi borcu ödenmezse kefil tüm sorumluluğu alan yasal diğer kişidir. Bu nedenle bankalar ikinci olarak kefil olarak ismi geçen şahsı arayacaktır. Kişi bankadan talep edilen miktarı yasal olarak da belirtildiği üzere ödemekle yükümlüdür. Bir nedenle ödeme yapmıyorsa kefilin maaşına da kısmi el konur.

Yeniden Yapılandırılan Kredi Borcu Ödenmezse

Birçok kişi kredi borcunu yeniden yapılandırmaya başvuru yapmakta fakat bir nedenle yeni aylık borçları da düzenli şekilde ödeyememektedir.  Bu hallerde genellikle borcunuzun eski haline dönmesi yüksek ihtimalli bir durumdur. Banka ile ilişkinizi keserseniz borcunuzun eskisinden de fazla şekilde size geri dönmesi muhtemeldir. Yeni bir çözüm aradığınızı bankadaki kredi temsilcisine iletmeli ve var olan koşullarda ödemeyi kolay hale getirmelisiniz.

Yeniden yapılandırmada da ödenmemiş ve bankayla iletişim kesilmiş hallerde 3 aylık süre beklenerek icra takibi süreci başlamaktadır. Bu süreçte kara listeye alınan borç sahipleri yeni kredi veya kredi kartı kullanımında olumsuz sonuçlar alacaktır.

İcra Ne Zaman Gelir?

Bankalar, kredi icra takibi halindeki hesap sahiplerinin adreslerine avukatlar aracılığıyla icra memuru gönderebilmektedir. Yani bankadan sonra avukata verilen borç takibinde artık avukatlar kalan borcu temin etmeye ve uyarıları artırmaya başlar. İkamet adresi üzerinde var olan ve kişiye ait mallar alınmaktadır.

Kredi kartı borcu emekli maaşına icra getirir mi diye merak edenler yandaki adrese göz atabilirler. Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur başlıklı yazımızın sonuna geldik. Kredi borcunu ödeyemeyenler, borç yapılandırması, tek bankaya borçlanma, yeni kredi çözümleri vs. ile ödemeye odaklanmalıdır. İcralık durumlar banka kredi notunda ciddi düşüşlere neden olacaktır.

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yaz