yandex
KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır? - Patlıyo

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB kadın girişimci destek paketleri için yapılması gereken başvuruların süreçleri, başvurulacak desteğin türüne göre değişkenlik göstermektedir. KOSGEB kadın girişimci desteği başvuru işlemlerini gerçekleştirmeden önce, hangi destek türüne başvuru yapılacağı kararlaştırılmalıdır ve kararlaştırılan yola göre bir süreç izlenmelidir. Çünkü farklı farklı destek türleri olduğundan dolayı, her destek türünün başvuru şartları farklılık göstermektedir. KOSGEB tarafından kadın girişimcilere […]

kosgeb kadın girişimci desteği başvurusu

KOSGEB kadın girişimci destek paketleri için yapılması gereken başvuruların süreçleri, başvurulacak desteğin türüne göre değişkenlik göstermektedir.

KOSGEB kadın girişimci desteği başvuru işlemlerini gerçekleştirmeden önce, hangi destek türüne başvuru yapılacağı kararlaştırılmalıdır ve kararlaştırılan yola göre bir süreç izlenmelidir. Çünkü farklı farklı destek türleri olduğundan dolayı, her destek türünün başvuru şartları farklılık göstermektedir.

KOSGEB tarafından kadın girişimcilere sunulan destekler ise şu şekildedir:

  • KOSGEB tarafından kadın girişimciler için verilen geleneksel destek paketi, 60.000 TL üst limite kadar verilmektedir. Verilen bu destek hibe kapsamında sunulmaktadır.
  • KOSGEB tarafından kadın girişimciler için sunulan bir diğer destek paketi ise, ileri girişimci desteğidir. Bu destek paketinde, 370.000 TL üst limitle hibe desteği sunulmaktadır.

KOSGEB kadın girişimci destek paketinden yararlanmak isteyenler, yukarıda belirtilen iki destek paketinden birine başvurabilirler. Bu iki destek paketi içerisinden herhangi birinden yararlanacak olan kadın girişimciler, diğer girişimcilere nazaran 10.000 TL’lik bir avantaja da sahip olmaktadırlar.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Detaylar

KOSGEB tarafından kadın girişimciler için sunulan geleneksel girişimci destek paketi kapsamı içerisinde, en az 10.000 TL olacak şekilde hibe desteği söz konusudur. Bu destek paketi içerisinde kadın girişimcilerin alabilecekleri en yüksek hibe desteği ise, 60.000 TL’dir.

Geleneksel kadın girişimci destek paketi aracılığıyla kadın girişimciler, işletmelerinin makine ve diğer giderlerini karşılayabilmektedirler. Diğer giderler içerisinde ise, işletmenin işyeri kirası ve işletme bünyesinde yer alan işçi ve personellerin maaşları yer almaktadır.

Daha önceki yıllar içerisinde verilen geleneksel kadın girişimci destek paketleri dahilinde alınacak makinelerin 2 yıllık bir kullanım zorunluluğu bulunmaktaydı. Yapılan son düzenlemeyle destek paketi içerisinde yer alan bu zorunluluk kaldırılmıştır.

Kadın girişimci destek paketi alan girişimciler, işletmenin açılışı sırasında var olan giderler ve işletme bünyesi içerisinde çalışacak olan personel için, prim ödemelerinin yapılabilmesi için hibe desteği de alabilmektedirler.

KOSGEB kadın girişimci geleneksel destek paketlerine başvuracak girişimcilerin, KOSGEB tarafından verilen girişimci sertifikasına sahip olmaları ön koşuldur. Eğer ki girişimcilik sertifikanız yoksa ilk olarak KOSGEB tarafından düzenlenen kurslara giderek, girişimcilik sertifikanızı almalısınız.

Geleneksel girişimci destek paketinde, gerçek kişi statüsü içerisinde kurulan işletmeler için, kuruluş desteği kapsamında bir kere olacak şekilde, 5.000 TL’lik hibe desteği sunulmaktadır. Eğer kurulacak şirket sermaye şirketi statüsü içerisinde yer alacaksa o zaman kuruluş hibe desteğinin miktarı 10.000 TL’ye çıkmaktadır. 10.000 TL’ye çıkan bu hibe desteği de bir kereye mahsus olarak kullanılabilmektedir.

KOSGEB Kadın Girişimci Destek Paketleri

Yeni bir işletme kuracak olan kadın girişimcilere KSOGEB tarafından sunulan bu destek paketi, en fazla 370.000 TL olarak alınabilmektedir. Sunulan bu destek paketinin temel amacı, işletmelerin ihtiyaç duydukları teknolojik ürün ve makinelerin alınabilmesini sağlamaktır. KOSGEB kadın girişimci hibesi kapsamında alınacak teknolojik ürün ve makineler için, teknolojik seviyeye göre hibe tutarında da değişiklik olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yaz