yandex
Instagram Shadow Ban Nedir? - Patlıyo

Instagram Shadow Ban Nedir?

Dünyanın en popüler sosyal ağlarından birisi olan Instagram ülkemizde de her geçen gün büyümeye devam ediyor. Kullanıcı sayısı sürekli artan Instagram elbette bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Facebook tarafından satın alındıktan sonra sürekli olarak geliştirilen Instagram, birçok algoritma güncellemeleri yaparak platformun güvenliğini sağlamaya çalışıyor. Son zamanlarda hiçbir değişiklik yapmadığınız halde görüntülenme oranınızın düştüğünü, gönderilere yorum […]

instagram shadow ban nedir

Dünyanın en popüler sosyal ağlarından birisi olan Instagram ülkemizde de her geçen gün büyümeye devam ediyor. Kullanıcı sayısı sürekli artan Instagram elbette bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Facebook tarafından satın alındıktan sonra sürekli olarak geliştirilen Instagram, birçok algoritma güncellemeleri yaparak platformun güvenliğini sağlamaya çalışıyor. Son zamanlarda hiçbir değişiklik yapmadığınız halde görüntülenme oranınızın düştüğünü, gönderilere yorum gelmediği, beğenilerin yok denilecek kadar azaldığını görebilirsiniz. Aniden meydana gelen bu durum özellikle fenomen hesaplarda şok etkisi meydana getirmektedir. Bu durumun maalesef ki nedeni Shadow Ban olayından kaynaklanmaktadır.

Shadow Ban Nedir?

Shadow Ban terimini sıklıkla duyuyorsunuzdur. Shadow Ban’ın kelime anlamı “sınırlanma, engellenme” olduğu belirtilmektedir. Sebepsiz yere takipçiniz düşüyor, yorum ve beğeniler büyük oranda azalmış ise bu durumun nedeni bu engellemeden dolayıdır. Bu yasaklama genellikle Instagram algoritmalarına ters gelen bir nedenden ötürü meydana gelmektedir. Bu durum daha çok etiketlerden kaynaklanan bir durumdur. Hastag arama sonuçlarının bazen istediğiniz gibi olmadığını görebilirsiniz. Bunun nedeni paylaşım yaparken çok fazla ve gereksiz hastag eklemenizden dolayıdır.

Instagram her hesabın maksimum 7,500 kişi takip etmesine izin vermektedir. Sınırsız takipçiniz olsa da maksimum 7,500 kişiyi takip edebilirsiniz. Bu kadar kişiyi takip etmenin zor olduğunu Instagram’da bilmektedir. Instagram kullanıcıları 1 saatte en fazla 30, günde ise en fazla 800 kişiyi takip edebilişiniz. Bu sınırın aşılması durumunda Shadow Ban olayı meydana gelir. Aynı zamanda hiçbir şey yapmasanız bile gereksiz etiket paylaşmak bu durumun meydana gelmesine neden olabilir. Shadow Ban olayından kurtulmanın elbette bazı yöntemleri bulunmaktadır. Shadow Ban kurtulma yolları ise;

Instagram Shadow Ban’dan Nasıl Kurtulur?

Shadow Ban kısıtlamasından nasıl kurtulacağınızı merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Instagram içerisinde vakit geçirirken attığınız her adım Instagram tarafından takip edilir. Shadow bandan kurtulma yolları ise;

  • Gönderi paylaşımı yaparken bir gönderiye en fazla 30 adet etiket ekleyiniz. 30’dan fazla etiket Shadow Ban olayının bitmemesine neden olur. Bu konudaki ideal sayı en fazla 20’dir. Gönderi içeriği ile ilgili en fazla 20 etiket kullanmak sizi ön plana çıkarır.
  • Bir gönderiye en fazla 20 kişi etiketleyebilirsiniz. Bu sayının üzerine çıkmak istemeniz durumunda da hesabınız spam altına girer.
  • Instagram tarafından belirlenmiş limitlere uyduğunuzda ya da birkaç gün beklediğinizde Shadow ban kendiliğinden kalkmış olacaktır.

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yaz