yandex
Google Home Nedir? Neler Yapabilir? - Patlıyo

Google Home Nedir? Neler Yapabilir?

Google home nedir başlıklı yazımıza hoşgeldiniz. Telefonunuzu açmadan veya eliniz klavyeye değmeden istediğiniz şeyi öğrenebilmek, istediğiniz şarkıyı açabilmek veya alarm kurabilmek istemez misiniz? Bilim kurgu filmlerinde bolca gördüğümüz ve özendiğimiz yapay zekaya sahip bir asistana sahip olmak istiyorsanız tam yerindesiniz. Eller serbest konseptine sahip olan Google Home ile evin basit işlerini sizin için yapabilecek ve […]

google home nedir

Google home nedir başlıklı yazımıza hoşgeldiniz. Telefonunuzu açmadan veya eliniz klavyeye değmeden istediğiniz şeyi öğrenebilmek, istediğiniz şarkıyı açabilmek veya alarm kurabilmek istemez misiniz? Bilim kurgu filmlerinde bolca gördüğümüz ve özendiğimiz yapay zekaya sahip bir asistana sahip olmak istiyorsanız tam yerindesiniz. Eller serbest konseptine sahip olan Google Home ile evin basit işlerini sizin için yapabilecek ve hiç uykusu gelmeyen bir asistana sahip olabilirsiniz.

Google Home Nedir?

Google home nedir sorumuzun basit bir cevabı vardır. Amazon Echo, Apple Siri ve Google Asistan’dan aşina olduğumuz, sesli komutlar yardımıyla günlük işlerimizi yere getiren asistanlar artık evimizin içine de giriyor. Kendine ait küçük bir hoparlörü ve mikrofonu barındıran, şık görüntüsüyle evin herhangi bir yerine koyabileceğiniz Google Home, evinizi akıllı hale getirmenize ve yönetmenize yarıyor.

Öncelikle İngilizce dil desteğine sahip olan Home, Türkçe dilini de yavaş yavaş desteklemeye başladı. Bu sayede “Hey Google” komutu ile istediğiniz şeyi söyleyebilirsiniz.

Google Home Neler Yapabilir?

Telefonunuzla entegre bir hale getirebiliyor, televizyonunuzu bağlayabiliyor ve diğer akıllı birimlerle birlikte Google Home entegre edebiliyorsunuz. Google Home’un yapabileceklerinin sınırı yok. Yine de temel olarak şunları yapabilirsiniz;

  • İnternet üzerinden istediğiniz her şeyi aratabilirsiniz.
  • Chromecast yardımıyla televizyonunuzu sesli olarak kontrol edebilirsiniz. (Kanal değiştirme, Netflix vs.)
  • İstediğiniz ses dosyalarını oynatabilir, şarkı açtırabilirsiniz.
  • Alarm kurabilir, not ekleyebilir, hatırlatıcı oluşturabilirsiniz. (Ajanda oluşturma)
  • Hava durumunu ve trafiğin durumunu öğrenebilirsiniz.
  • Asistan ile sohbet edebilirsiniz.
  • Akıllı ampul gibi ek donanımları kontrol edebilirsiniz. (Işığı açma, kapatma, renk değiştirme)
  • Arama gerçekleştirebilir, mesaj gönderebilirsiniz.
  • Biraz yazılım bilgisiyle buzdolabı, kapı kilidi, bulaşık makinesi, fırın gibi cihazları yönetebilirsiniz.
  • Elektronik panjurları kontrol edebilirsiniz.

Google Asistan’ın fiziksel bir versiyonu olarak düşünebileceğimiz Google Home, aynı asistana sahip ancak özelleştirme ve üçüncü cihazlarla erişimi mümkün kılıyor.

Burada bahsettiğimiz özelliklerin dışında aklınıza gelebilecek birçok şeyi Google Home sizin için yapabilir. Bu sayede evinizin içerisindeki tüm cihazlar birbirleriyle iletişim kurabilir ve akıllı bir ev sistemi kurmuş olursunuz.

Google Home Fiyatı

Google Home modellerine göre ülkemizde 500-1500 TL aralığında bulunabiliyor. Google home nedir konulu yazımızın sonuna geldik. Büyük teknoloji marketlerden veya yurtdışından Google Home modellerini satın alabilirsiniz. Büyüklüklerine ve donanımlarına göre fiyatı değişen Google Home, ülkemizde çok fazla bilinmediği ve yeni bir teknoloji olduğu için hemen bulabileceğiniz bir ürün değil.

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yaz