yandex
Findeks Ticari Kredi Notu Nedir? - Patlıyo

Findeks Ticari Kredi Notu Nedir?

Findeks ticari kredi notu nedir sorusuna rahatlıkla bu cevabı verebiliriz. Türk Ticaret Kanunu içerisinde kurulmuş şirketlerin ya da firmaların; son 5 yıl içinde bankalar ile olan işlerini, keşide etmiş oldukları çekleri, bankalardan talep etmiş oldukları kredileri ve bunların geri ödeme durumlarını içeren bir değerlendirme raporudur. Ticari hayatın her zaman devam etmesi bakımından piyasada güven ortamının oluşması gereklidir.  […]

findeks ticari kredi notu nedir

Findeks ticari kredi notu nedir sorusuna rahatlıkla bu cevabı verebiliriz. Türk Ticaret Kanunu içerisinde kurulmuş şirketlerin ya da firmaların; son 5 yıl içinde bankalar ile olan işlerini, keşide etmiş oldukları çekleri, bankalardan talep etmiş oldukları kredileri ve bunların geri ödeme durumlarını içeren bir değerlendirme raporudur. Ticari hayatın her zaman devam etmesi bakımından piyasada güven ortamının oluşması gereklidir. 

Bu açıdan findeks ticari kredi notu, piyasada aktif olarak bulunan şirketler ya da firmalar hakkında vermiş olduğu kapsamlı bilgiler, bu şirketlerin bankalar ve diğer finans kuruluşları tarafınca riskli olup olmadığını göstermektedir. 

Bu içeriklerle bir firmaya verilecek hizmeti kişi ya da kuruluşlar, findeks sitesi üzerinden, şirketin ticari kredi notunu öğrenerek şirkete ait sayısal verilere ulaşabilirler. Bu sayede ödemeleri geciktiren ya da hiç yapmayan şirketleri öğrenerek, yapacakları işi güvence altına almış olurlar.

Findeks Ticari Kredi Notunun İçeriği Nedir?

Kredi kayıt bürosu tarafından bireysel banka müşterileri için yapılan kredi notlarının yanı sıra, ticari hayatta olan güven ortamının türemesi amacı ile tüzel kişiliğe sahip şirketler ya da firmaların, ticari kredi notu hesaplanır. Bu hesaplanan ticari kredi notu, bireysel kredi notundan farklı olarak; 

  • Ticari kredi notu hesaplanan şirket ya da firmanın son 5 yıl içinde keşide etmiş olduğu çekler ve bu çeklerin ödenme oranına,
  • Keşide edilmiş olan çeklerin toplam sayısı, karşılıksız çıkan çeklerin oranına,
  • Şirket tarafından son beş yıl içerisinde keşide edilen çeklerin ortalama bedelline,
  • Şirketin faaliyetlerini yürütmek amacı ile bankadan almış olduğu ticari kredilerin miktarları ve geri ödenmiş olup olmadığına,
  • Ticari şirketin banka hizmetlerini ne kadar süre zarfında kullandığına,
  • Şirket hakkında dava ya da icra takibi olduğuna veya başlatılıp başlatılmadığına,
  • Bankalar tarafından ilgili şirket lehine verilen teminat mektuplarının sayısına ve tutarına göre hesaplanmaktadır. 

Şirketin ekonomik geçmişi ne kadar iyi olursa, o denli güvenilirliği artar. Bankalar bu kredi notuna bakarken, diğer kişilerin buna bakması zorunlu ya da mecbur değildir.

Findeks Ticari Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Findeks ticari kredi notu nedir başlıklı yazımızın sonuna geldik. Ticari kredi notu yalnızca tüzel kişiliğe sahip ticaret şirketleri için oluşturulmaktadır. Ancak findeks sitesi üzerinden yapılan yayınların 2016 yılında güncellenmesinden sonra sitedeki ticari kredi notu sorgulama sistemi kaldırılarak onun yerine kişi ya da kurum fark etmeksizin tek sistem üzerinden sorgu yapılmasına imkân verildi. 

Bu kapsamda sorgulamak istediğiniz şirketin ticari kredi notunu öğrenmek için; findeks sitesine üye olup hesaplarına belirli miktarda ücret yükledikten sonra istedikleri şirketin ticari kredisini sorgulayabilirler.

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yaz