yandex
Finansal Yönetim Nedir? - Patlıyo

Finansal Yönetim Nedir?

İşletmeler kuruluşları itibari ile kar elde etmeye amaçlar. Bundan dolayı mali içerikli bilgi ve verilerinin kontrolünün sağlanması ve yönetilmesi gerekir. Finansal yönetim diye soracak olursak burada vereceğimiz en temel cevap İşletmelerin mali alandaki tablolarının incelenmesi olduğunu vurgulayabiliriz. İşletmeler hem fon sağlar hem de yatırım yaparlar. Yönetim sadece gelen karı yönetmeyi hedeflemez. Aynı zamanda yapılacak tüm […]

finansal yönetim nedir

İşletmeler kuruluşları itibari ile kar elde etmeye amaçlar. Bundan dolayı mali içerikli bilgi ve verilerinin kontrolünün sağlanması ve yönetilmesi gerekir. Finansal yönetim diye soracak olursak burada vereceğimiz en temel cevap İşletmelerin mali alandaki tablolarının incelenmesi olduğunu vurgulayabiliriz. İşletmeler hem fon sağlar hem de yatırım yaparlar. Yönetim sadece gelen karı yönetmeyi hedeflemez. Aynı zamanda yapılacak tüm yatırımların doğru olup olmadığına karar vererek işletmenin doğru adımlar atmasını da sağlar. İç ve dış kaynakları çok iyi değerlendirir. Bu işi genellikle profesyonel bir ekip gerçekleştirir. Yönetim her işletme için vazgeçilmez bir unsurdur.

Finansal Yönetim Ne Demek?

Yönetim evrensel bir süreç, Gelişmekte olan bir bilim, aynı zamanda da toplumsal yaşam kadar eski bir sanattır. İnsanın var olması ile birlikte ortaya çıkmış bir olgudur. Buradan anlayacağımız üzere en az iki insan olmak şartı ile birlikte yürütülen organize bir ekip çalışması olduğu anlaşılır. Yönetim kavramının gelişmesi bilindiği gibi Endüstri Devrimi ile gerçekleşmiştir. Finansal yönetim bu noktada en güzel cevabı da bulmaktadır. Finansal içerikli tüm işletmeler de kendi mali hareketliliklerini bu şekilde yönetmeye ihtiyaç duymuş ve bunu sürdürmüştür.

Finansal Yönetimin Temel Amaçları

Finansal içerikli şirketlerin hem firma hem de kar maksimizasyonu açısından yönetim yapmaları gerekmektedir. Burada yapılan yatırımlarda doğru orantılı olarak etkilenmektedir. İşletmeler bu noktada karlılıklarını sürdürebilmek adına çeşitli finansal yönetim politikaları benimsemişlerdir. Bunlardan bazılarını inceleyecek olursak Yatırım ve Temettü Politikasını ele alabilmekteyiz. Yatırım politikaları işletme açısından önem arz eder. Kısa bir süreliğine yatırımlarınızı size kar getirmeyen ve para kaybetmenize sebep olan yanlış varlıklara yaptığınızı varsayalım . Bu noktada finansal yönetim sorusu devreye girmektedir. Finansal yönetim Yapılan yatırımları da doğru inceleyerek karar vermektir.

Yatırım stratejisinin iyi belirlenmemesi durumda kar elde edilemeyecek ve ortaya kayıp çıkacaktır. Kayıplar ile baş edemeyen firmalar da ne yazık ki kapanma noktalarını görmektedir. Bunların yaşanmaması adına yönetim birimlerinin yatırımlar konusunda doğru stratejiler belirlemesi gerekmektedir. Yani yöneticilerin karar verme yeteneklerine sahip olması ve bu yeteneklerinin güçlü olması gerekmektedir. Bir diğeri ise temettü politikasıdır.

Bu politika içeriğinde işletmenin kazancının ne kadarının işletme bünyesinde barındırılıp, ne kadarının dağıtılacağına karar verir. Bu da işletme açısından büyük bir önem arz etmektedir. İyi verilmeyen kararlar doğrultusunda gerçekleştirilen ödemeler ya da atıl tutulan paralar işletmenin belirli başlı bazı oranlarında düşüşe sebep olabilir. Yanlış işlenen stratejiler sonucu işletmeye para kalmayabilir ya da ödenmesi gereken ücretler sarkabilir. Bundan dolayı her şeyin yolunda gitmesini istiyorsak yönetim sürecini aksatmamamız gerekmektedir. Aynı zamanda yöneticilerin de işlerini layığı ile gerçekleştirmesi gerekmektedir. Finansal yönetim gerçekleştirmeyen işletmeler bulunmamaktadır. Yönetim insanoğlunun var oluşundan itibaren bulunmakta ve bir parçası konumunu almaktadır.

İlginizi Çekebilir

2 Yorum

  1. Avatar Murat dedi ki:

    Finansal yönetim kavramı hakkında gerçekten çok faydalı bilgiler okudum fakat bu kadar güzel ve detaylı bir yazı okumadım. Hem bunun için hem de diğer yazılarınızın için çok teşekkür ederim. Bülteninize abone oldum, bundan sonra her yazınızı okuyacağım.

    1. Patlıyo Patlıyo dedi ki:

      Bizim hakkımızda güzel düşünceleriniz için teşekkür ederiz.

Yorum Yaz