yandex
Finansal Okuryazarlık Nedir? Neden Önemlidir? - Patlıyo

Finansal Okuryazarlık Nedir? Neden Önemlidir?

Finansal okuryazarlık nedir; Finansal okuryazasrlık ilk olarak 1990’lı yıllarda ortaya çıkmış ve dünyanın birçok ülkesinde belli bir öneme sahip olmuştur. Finansal okuryazarlık neden önemlidir; gelirleriniz, bütçeniz ve harcamalarınız hakkında bilgileri bilmek ve bunların planlı bir şekilde yönetebilmeyi ifade etmektedir. Finansal okuryazar bir kişi yapılan veya yapılması gerekli harcamalarını takip edebileceği bir bütçe hazırlayabilen, kısacası elde […]

finansal okuryazarlık nedir

Finansal okuryazarlık nedir; Finansal okuryazasrlık ilk olarak 1990’lı yıllarda ortaya çıkmış ve dünyanın birçok ülkesinde belli bir öneme sahip olmuştur. Finansal okuryazarlık neden önemlidir; gelirleriniz, bütçeniz ve harcamalarınız hakkında bilgileri bilmek ve bunların planlı bir şekilde yönetebilmeyi ifade etmektedir. Finansal okuryazar bir kişi yapılan veya yapılması gerekli harcamalarını takip edebileceği bir bütçe hazırlayabilen, kısacası elde ettiği gelirini ilk fırsatta bilinçsiz bir şekilde harcamayandır.

Finansal okuryazar bir kişi hayatın getirebileceği olumsuz ve acil durumlar karşısında ihtiyatlı bir biçimde olacak şekilde fon kaynağı bulundurmaktadır. Ekonomi birim finansal okuryazarlık ile bağlantılıdır. Ekonomik birim nedir diye sorarsanız linkten ulaşabilirsiniz. Finansal okuryazar olan kişiler çocukları için iyi bir gelecek ve eğitim, emeklilik dönemlerinde rahat bir şekilde yaşayabilmek için belirli birikimler yapacaklardır. Bireylerin yaptıkları bu birikimler finansal okuryazarlık bilinci sayesinde girişimci ruhlarını da canlandırarak, elde edilen tasarruflar gerçek ekonomide daha verimli alanlara aktarılarak ülke ekonomisinin gelişimini de desteklemiş olacaktır.

Finansal Okuryazarlık Nedir? Neden Önemlidir?

Söz konusu olan finansal okuryazar olmak için sadece bilgi sahibi olmak tek başına yeterli değildir. Bu bilgiler doğrultusunda finansal zorluklar meydana geldiğinde bu zorlukların üstesinden doğru şekilde gelebilmek adına planlı bir şekilde hareket edilmesi gereklidir. Belirli bilgilerin ışığında finansal okuryazarlık için bazı bileşenlerinde kişide olması ve bu bileşenleri doğru ve planlı bir şekilde uygulayabiliyor olması gerekir.

  • Finansal kavramlara ait bilgilerin bilinmesi,
  • Finansal kavramlar ile yeterli bir iletişim kurabilme,
  • Kişisel finans yönetimi becerisine sahip olma,
  • Uygun finansal kararlar verebilme,
  • Gelecek dönemler için finansal ihtiyaçlar doğrultusunda planlama yapabilme.

Finansal Okuryazarlık Neden Önemlidir?

Günlük hayatlarımızda paranın önemli olduğu kadar ekonomimizde oldukça önemli bir yer tutmakta, bundan dolayı finansal okuryazarlık ile ilgili herkesin belli başlı bilgilere sahip olması gereklidir.

Evlilik, araba ya da ev satın alma, çocukların eğitimi, emeklilik gibi durumlar mevzu bahis olduğu zaman neredeyse hayatımızın büyük bir kısmında finansal kararlar almaktayız. Gelirlerimiz doğrultusunda yapacağımız harcamaların belirlenmesi ve buna yönelik para idaresi için finansal kavramlar önemli olup finansal okuryazarlığın önemi gözler önüne serilmiş olmaktadır.

Finansal Okuryazarlığın Avantajları

Her birey hayatında finansal okuryazarlıkla ilgili temel bilgileri bilmelidir. Bu temel bilgiler kişilerin hayatlarının gelir elde ettikleri her aşamasında onlara gelirlerinin planlı bir şekilde kontrolünü yapabilmelerini sağlamaktadır.

  • Finansal kararlar doğru bir biçimde değerlendirilerek küçük çaplı alışverişlerde bile karlı sonuçlar elde edebilirsiniz.
  • Temel para becerileri kazanarak paranızı doğru şekilde yönetip finansal girişimlerde bulunabilirsiniz.
  • Yatırım araçlarını tanıyarak paranızı nasıl değerlendirmeniz gerektiğine karar verebilirsiniz.
  • Finansal açıdan özgür olup gelirlerinizle doğru birikimler yapabilirsiniz.

Finansal Okuryazarlık ile İlgili Üç Temel Unsur

Finansal okuryazarlık ile ilgili temel olarak bilinmesi gereken üç temel unsur bulunmaktadır: Finansal Bilgi, Finansal Davranış ve Finansal Tutum.

Finansal Bilgi

Kişilerin yatırım, kredi, tasarruf, bütçe, enflasyon, sigorta, risk, basit ve bileşik faiz, varlık, borç, vade gibi temel finans kavramlarının anlamlarını bilmesi gereklidir.

Finansal Davranış

Kişilerin tasarruflarını, kişisel borçlarını, yatırımlarını, dikkatli alışveriş yapmaları, birikimleri, kişisel bütçelerini izlemeleri, kredilerini yönetebilmeleri gereklidir.

Finansal Tutum

Kişilerin gelecek için birikim, idareli tüketim, parayı dikkatli harcama gibi konularda önceden tecrübe etmiş olaylar sonucunda düzenli olacak bir şekilde finansal bir tavır sergilemeleri gereklidir.

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yaz