yandex
Finans Nedir? Finans Hakkında Bilinmesi Gerekenler - Patlıyo

Finans Nedir? Finans Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Finans nedir; dilimize finance kelimesinden geçiş yapan finans birden fazla tanımı yapılabilmektedir. Devletler ya da büyük şirketler aracılığıyla büyük miktardaki paraların yönetimi olarak geçer. Bir diğer tanıma göre ise; ihtiyaç duyulmakta olan fonların uygun koşulların sağlanması ve etkili bir biçimde kullanılması ile ilgili olan bir faaliyettir. Kişi veya kurumun maddi açıdan gelir kazanmaları, yatırım yapabilmeleri […]

finans nedir

Finans nedir; dilimize finance kelimesinden geçiş yapan finans birden fazla tanımı yapılabilmektedir. Devletler ya da büyük şirketler aracılığıyla büyük miktardaki paraların yönetimi olarak geçer. Bir diğer tanıma göre ise; ihtiyaç duyulmakta olan fonların uygun koşulların sağlanması ve etkili bir biçimde kullanılması ile ilgili olan bir faaliyettir. Kişi veya kurumun maddi açıdan gelir kazanmaları, yatırım yapabilmeleri ve zamanla yaptıkları bu yatırımın değerlendirilebilmesidir.

Finans kelimesi söz konusu para yönetimi olduğunda yani ekonomi ve işletme için ortak bir alandır. Finanslar varlıkların risk değerlerine ve onların geri kazanımlarına göre değer kazanmaktadır. Paranın zamansal değerinin ortaya çıkması finansal analiz ve kararlarda önemlidir.

Finans Nedir? Bilinmesi Gereken Tanımlar

Finans nedir sorusunun tek bir cevabı yoktur. Finans, para ile yakından ilişkili olup takas yerine aracı olarak gelmektedir. Yapılacak tüm faaliyetlerin idari, ekonomik ve sosyal vb. ömrünü finans belirleyebilir. Söz konusu olan bu tanım ise kamuoyuna farklı yollarla aktarılmaktadır; sermaye, bankacılık, finansal kurumlara tasarrufluk, tahvil girişimci gibi. Diğer kurum veya hükümet aracılığı ile farklı geliştirme ve kalkındırma dışındaki faaliyetler içinde kullanılmaya başlanır ve halka yine çeşitli yollarla gelir şeklinde geri döndürülür.

Ekonomi

İnsanların ya da hükümetin, yaşayabilmesi adına üretim ve bunların payda edilme şekillerinin ve bu amaçla ortaya çıkan yapının tümüdür. Burada para ve piyasalarda meydana gelen bütün konular ile ilgilenmektedir.

İş Dünyası

Temel olarak para toplama işlemidir ve bunu borç ya da sermayenin satışı olarak gerçekleştirmektedir.

Uzmanlar

Finans, kişilerin kendilerine ait varlıklarının zamanla belirli ya da belirli olmayan durumlarda nasıl bir şekilde özgülediklerini incelemektedirler. Varlıkların risk seviyesinde ve beklenen getiri oranını fiyatlandırma işlemi ise maliye tarafından yapılmaktadır.

Bilimsel Görünüm

Finans, bankacılık, yatırımlar, para, kredi, yükümlülük ve varlıkların yönetilmesi, oluşturulabilmesi ve çalışma prensiplerini açıklamaya yarayan bilimdir.

Fonksiyon Görünümü

Çeşitli faaliyetler ve fonksiyonları kapsamakta olan finans fonksiyonu; risk ve yönetimi, nakit yönetimi, bütçe işlevleri, finansman işlevleri, risk ve getirileri, finansal yönetim, nakit akış yönetimi vb. birçok işleme yön tutmaktadır.

Finansın Bazı Özellikleri

  • Fonların kanalize edilebilir olması,
  • Fonların tahsisi, kullanımı ve kazanılabilir olması,
  • Hissedar kazancının maksimize edilebilmesi,
  • Finansal yönetimin olabilmesi.

Finans Nedir? Kategorileri Nelerdir?

Üç ayrı kategoriye ayırabiliriz finansı: bireysel finans, kamu maliyesi, kurumsal finansman. Her birinin kendilerine ait farklı alt kategorileri bulunmaktadır.

Bireysel Finans

Kişinin kendi geleceği adına yapılması gereken planların finansal kararlarını ifade etmektedir. Söz konusu bu kararların; bütçeleme, gelir kaynağının belirlenmesi ve uygulanması, miktar-tasarruf konumuna geçilmesinin kararı, elde edilen para kaynaklarının zamanla harcama yönteminin kararlarının verilmesini içermektedir.

Kamu Maliyesi

Kamu kuruluşlarının ve devlet yapılanmalarının harcadıkları fonlarda incelemeler yaparak bu fonlar için ihtiyaç duyulan uygulamaların yapılmasını sağlamaktadır.

Kurumsal Finansman

Kurumsal finansman bazı kaynaklarda ise işletme finansı diye de geçmektedir. Burada amaç işletmenin aktivitelerini yürütmesi adına bünyesi için fon sağlayabilmesine denir. Finansal yönetimde sıklıkla risk dengelemesi ve karlılığa ihtiyaç duyulurken, söz konusu işletmede kazancın ve işletme değerinin maksimuma çıkması amaçlanır.

Finans Nedir Bitiş

Finans nedir hakkında sizlere detaylı ve bir o kadarda bilgilendirici bir yazı hazırladık. Aklınıza takılan herhangi bir şey varsa aşağıda bulunan yorumlar kısmından sorununuzu dile getirin.

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yaz