yandex
Enflasyon Nedir? Enflasyon Nasıl Hesaplanır? - Patlıyo

Enflasyon Nedir? Enflasyon Nasıl Hesaplanır?

Enflasyon nedir; ülkelerin ekonomik gelişmeleri ve büyümeleri her dönem aynı seviyede devam etmemektedir. Ekonomi her zaman standart bir eğriyi takip etmek yerine genelde aşağı ya da yukarı doğru hareket etmektedir. Elbette bu değişimleri etkileyen ve değiştiren birçok farklı etmen oluşabilmektedir. Ülke ekonomisinin iyiye ya da kötüye doğru gittiğini gösteren birkaç farklı değer vardır. Finans uzmanları […]

enflasyon nedir

Enflasyon nedir; ülkelerin ekonomik gelişmeleri ve büyümeleri her dönem aynı seviyede devam etmemektedir. Ekonomi her zaman standart bir eğriyi takip etmek yerine genelde aşağı ya da yukarı doğru hareket etmektedir. Elbette bu değişimleri etkileyen ve değiştiren birçok farklı etmen oluşabilmektedir. Ülke ekonomisinin iyiye ya da kötüye doğru gittiğini gösteren birkaç farklı değer vardır. Finans uzmanları genellikle enflasyon gibi bazı durumları değerlendirerek ekonomi hakkında yorumlamalar ve bir takım finansal düzenleme tavsiyesi vermektedirler.

Enflasyon nasıl hesaplanır sorusunun cevabını en altta bulabileceksiniz. Ekonomi hakkında bazı net bilgiler veren kavram olan enflasyon birçok kişi tarafından bilinmektedir. Enflasyon nedir detaylı olarak tanımlarsak enflasyon; ülkede var olan malların ya da satın alınabilecek her bir eşyanın, yiyeceğin alım gücüdür diyebiliriz. Yani bir diğer deyişle insanların var olan paraları ile malları daha fazla para harcaması yaparak satın alma ya da daha zor alabilme gücünün olmasıdır. Enflasyon oranının iyi olması demek kişinin kazancı ile ya da birim parası ile daha fazla mal alabilmesi anlamına gelmektedir. Enflasyon durumunun oluşması ekonomi için iyi bir şey değildir. Enflasyon ile para değeri gitgide daha da düşer.

Yüksek Enflasyon Nedir? Nelere Yol Açar?

Enflasyonun yükselmesi var olan para ile normalde daha az mal satın alınabilmesi ya da paranın daha da değer kaybederek ekonomik olarak insanların daha fazla zorlanması anlamına geldiğini belirtmiştik. Yani enflasyonun var olması ve gitgide artış göstermesi ülke ekonomisinin daha da kötüye gitmesi anlamına gelmektedir. Bu elbette ki istenen bir durum değildir. Enflasyonu düşürmek için birçok yeni ekonomik düzenlemelere gidilir. Yüksek enflasyon değerlerinin açtığı sorunlar şunlardır;

  • Yüksek enflasyon hem tüketiciyi hem de üreticiyi, satıcıları olumsuz yönde etkilemektedir. Üretici imal ettiği mallar için daha fazla ücrette ham madde alırken bunu satıcıya ne kadar vereceğine ya da fiyatını ne kadar artıracağını bilemez. Malı daha fazla ücrete imal ettikleri için ürün fiyatında artış mecburi olacaktır. Bu da alıcıyı yani tüketicileri daha da fazla zorlayacaktır.
  • Yüksek enflasyonun var olması ya da ortaya çıkması vatandaşın hükümete yani devlete olan güven duygusunu etkileyebilmektedir. Özellikle zaten dar gelirli ve alım gücü düşük olan insanlar için enflasyonun daha da yükselmesi daha da kötü sonuçlar doğurmaktadır.
  • Enflasyon değerinin yükselmesi toplum içinde ayrılıkların daha da artmasına ve ülke içerisinde istenmeyen durumların yaşanmasına sebep olabilmektedir.

Enflasyon Nasıl Hesaplanır? Enflasyon Hesaplama

Enflasyon hesaplama; örnek bir ev halkının aylık ve yıllık olarak harcamaları baz alınır. Yani ev halkının bir ay boyunca giyim, gıda gibi harcamalarının hepsi bir araya getirilerek toplanır. Daha sonra bu harcamaların toplamının diğer senedeki harcamaların toplamına göre oranlanır ve bu şekilde enflasyon oranının ne kadar olduğu tam olarak hesaplanır. Kısacası enflasyonda hane halkının alım gücünün ne kadar ve nasıl değiştiğine bakılır.

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yaz