yandex
Elektronik Sigara Nedir? Avantajları Nelerdir? - Patlıyo

Elektronik Sigara Nedir? Avantajları Nelerdir?

Elektronik sigara nedir terimini soran kişiler için faydalı bir yazı hazırladık. Aynı zamanda bu yazımızda elektronik sigaranın avantajlarına, etkilerine, sonuçlarına, tartışmalarına ve ülkelerin elektronik sigara hakkında neler düşündüğüne de bahsettik. Teknoloji her sektörü etkilediği gibi sigara sektörünü de etkiledi. Geçtiğimiz yıllarda piyasaya çıkan ve gün geçtikçe daha da popülerleşen elektronik sigaralar, birçok haberle gündeme geliyor. […]

elektronik sigara nedir

Elektronik sigara nedir terimini soran kişiler için faydalı bir yazı hazırladık. Aynı zamanda bu yazımızda elektronik sigaranın avantajlarına, etkilerine, sonuçlarına, tartışmalarına ve ülkelerin elektronik sigara hakkında neler düşündüğüne de bahsettik.

Teknoloji her sektörü etkilediği gibi sigara sektörünü de etkiledi. Geçtiğimiz yıllarda piyasaya çıkan ve gün geçtikçe daha da popülerleşen elektronik sigaralar, birçok haberle gündeme geliyor. Bazı kişiler tarafından sigaraya göre çok daha zararlı olduğu düşünülürken bazı kişiler tarafından da sigaraya göre çok daha sağlıklı olduğu düşünülen elektronik sigara uzun vadede sigaraya göre çok daha ekonomik olabiliyor.

Elektronik Sigara Nedir? Tartışmaları

Sigaranın aksine duman yerine nikotinli buhar çıkaran elektronik sigara, geçtiğimiz son 10 yıl içerisinde piyasada boy göstermeye başladı. İlk çıktığında oldukça yankı uyandıran ve daha sağlıklı olarak piyasaya sürülen elektronik sigaraların bir iddiası da sigarayı bırakmaya yardımcı olmasıydı. Bu iddiaların doğruluğu oldukça çok tartışılıyor fakat elektronik sigaranın normal sigaraya göre daha uygun olduğu yadsınamaz bir gerçek. Binlerce kişi tarafından kullanılmaya başlanan elektronik sigaralar likit ismi verilen karışım yardımıyla buhar üreterek nikotin ihtiyacınızı karşılıyor.

Likitin içerisinde nikotin, doğal ve kimyasal karışımlar bulunduruyor. Ayrıca tatlandırmak için aromalar kullanılıyor. Elektronik sigaradaki ısıtıcı ve pamuk yardımıyla likit buharlaştırılıyor ve içim sağlanıyor. Elektronik sigara kendi içinde birçok çeşit barındırıyor. Pamuk yapısından ağızlığına, likit çeşitlerinden verdiği voltaja kadar değişim gösterebiliyor.

Ülkelerin Elektronik Sigara Hakkında Görüşü

Sağlık çalışanları kişisel olarak açıklama yaptıklarında elektronik sigaraların etkilerinin sigaradan daha az olduğunu belirtiyorlar. Fakat elektronik sigara yeni bir teknoloji olduğu için uzun vadedeki etkileri net olarak bilinmiyor. Bunu tahminen 10-20 sene sonra öğreneceğiz. Fakat kısa vadede oldukça yararlı olduğu ve gerçekten sigarayı bırakmaya yardımcı olduğu belirtiliyor.

Bunun yanında bazı devletler elektronik sigara kullanımını desteklerken bazıları şiddetle karşı çıkıyorlar. Ülkemiz Türkiye’de elektronik sigara kullanımına karşı çıkan ülkelerden biri. Ülkemizde sigaradan alınan vergilerden ötürü ülkemizin elektronik sigaraya sert bir politika izlediğini düşünenler oldukça fazla. Ülkemizde elektronik sigara alımı ve satımı yasak olmasına rağmen yurt dışından sipariş verebiliyorsunuz. Likit üretimi ve satışı hakkında ise sert bir tavır söz konusu değil ancak yasak.

Elektronik sigara ile gerçekleşmiş tıbbi anlamda açıklanabilir bir ölüm bulunmuyor ancak geçtiğimiz yıllarda Amerika’da bir grup insan elektronik sigara kaynaklı hayatını kaybetti. Bu olay ortaya çıktığında birçok kişi elektronik sigaranın belli olmayan zararları olduğunu belirterek yasaklanması hakkında protesto düzenlediler. Sonuç olarak ise elektronik sigara kaynaklı ölen kişilerin likitin içine uyuşturucu madde karıştırdıkları tespit edildi.

Elektronik Sigara Etkileri ve Sonuçları

Sonuç olarak elektronik sigaranın kısa vadede sigaraya göre çok daha zararsız olduğu kanıtlandı. Fakat bu elektronik sigara zararsız değildir demek değil. Elektronik sigaraların avantajlarını madde halinde sayacak olursak;

  • Uzun vadede sigaraya göre oldukça hesaplıdır
  • Kısa vadede sigaraya göre çok daha sağlıklıdır
  • Birçok kişinin sigarayı bırakmasını sağlamıştır
  • İstediğiniz aroma ile kullanma özgürlüğünüz bulunmaktadır
  • Nikotin oranını kendiniz belirleyebilirsiniz

Elektronik sigara nedir hakkında yazımızın sonuna geldik. Elektronik sigara kullanmak istiyorsanız, başkalarının sözünü dinlemek yerine denemenizi tavsiye edebiliriz. Türkiye’de belirli bazı web sitelerinden elektronik sigara ve likit alımı yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yaz