yandex
E-Ticaret Nedir? E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur? - Patlıyo

E-Ticaret Nedir? E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

E-Ticaret nedir? E-Ticaret sitesi nasıl kurulur? 1995 yılından itibaren teknolojinin gelişmesi ile internet kullanımı da artış göstermeye başladı. İnternetin kullanıcılar tarafından yoğun ilgi görmesi neticesinde ticarette internet üzerinden yapılmaya başladı. Gelişen alt yapı ile beraber e-ticaret kavramı da ortaya çıkmış oldu. Elektronik ticaret sayesinde birebir ve yüz yüze olan ticaret internet üzerinden yapılmaya başlamıştır. Bu […]

e-ticaret nedir e-ticaret sitesi nasıl kurulur

E-Ticaret nedir? E-Ticaret sitesi nasıl kurulur? 1995 yılından itibaren teknolojinin gelişmesi ile internet kullanımı da artış göstermeye başladı. İnternetin kullanıcılar tarafından yoğun ilgi görmesi neticesinde ticarette internet üzerinden yapılmaya başladı. Gelişen alt yapı ile beraber e-ticaret kavramı da ortaya çıkmış oldu.

Elektronik ticaret sayesinde birebir ve yüz yüze olan ticaret internet üzerinden yapılmaya başlamıştır. Bu sayede dünyanın her köşesine daha hızlı ve pratik bir şekilde alışveriş yapma imkanı sunulmuştur.  Elektronik ortamda ticaretin yapılması gerek zamandan gerek ise maliyetten kar elde ettirmektedir.

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Elektronik olarak gerçekleştirilen ticarette mağaza ya da şirketlere gidilerek görüşme yapılmamaktadır. Bir ürün almak istediğinizde deneme, dokunma ya da doğrudan görme imkanınız olmamaktadır. Mağazaların internet adresi üzerinden satışa sunduğu ürünlerin görsellerine, kullanıcı yorumlarına ve ürün hakkında detaylı bilgiye ulaşarak satın alma hizmeti sunulmaktadır.

Mağazalarda sıra bekleme, beden bulamama gibi birçok aksilik yaşanmaktadır. Ancak e-ticaret ile online olarak yapılan alışverişlerde hemen hemen her beden, numara ve boyutta ürün bulma ve ürün hakkında detaylı bilgi edinme imkanı daha fazladır. Avantajlı olan bu yanları yanı sıra ürünün hazırlanma ve teslim edilme süreleri normal alışverişlerden daha uzun bir zaman alabilmektedir.

Elektronik ticaret için 3 farklı çözüm önerilebilir:

Ünlü Pazar Yerlerine Girmek

n11, letgo, sahibinden gibi marka olmuş alışveriş sitelerine giriş yaparak ürünlerinizi bu siteler üzerinden satabilirsiniz. Bu kadar popüler olan ticaret sitelerinin orantılı olarak komisyon oranları da yüksek olmaktadır. Detaylı bilgi alabilmek için tercih edeceğiniz ticaret sitelerinin iletişim yollarına başvurmanız gerekmektedir.

Sosyal Medya Hesapları Kullanmak

Biraz daha zor bir yol olsa da instagram, facebook ya da twitter hesaplarınız üzerinden ürünlerinizi tanıtarak e-ticaret yapmaktır.

E-Ticaret Sitesi Kurmak

Elektronik ticaret sitesi kurmanın en zor kısmı sitenizi işletmek ve belirli bir kitleye hitap ederek müşteri çekmektir. Ticaret sitesi kurmak için 2 farklı yol mevcuttur. Birincisi ideasoft ve ticimax gibi yerlerden hazır elektronik ticaret paketleri satın almaktır. İkincisi ise profesyonel bir kişi çalışarak özel hazırlanmış site kurmaktır. Her iki seçeneğin artıları olduğu gibi eksileri de vardır.

Elektronik Ticaret Sitesi Fiyatları Nelerdir?

Bir ticaret sitesinin sabit ve belirlenmiş fiyatı yoktur. 250-300 TL harcayarak kendiniz bir site kurabilirsiniz. 2000-3000 TL harcayarak acemi bir kişiye site kurdurabilirsiniz ya da 10000-20000 TL harcayarak profesyonel bir kişi ya da kişilere site kurdurabilirsiniz. E-ticaret sitesi için fiyatı belirlemek talep edilen hizmet ile bu hizmeti verecek tarafın yetkinliklerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

E-Ticaret Sitesi Kurarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İsteyen her kişi sanal mağazasını kurarak elektronik ticaret dünyasına giriş yapabilmektedir. Ancak elektronik ticaret yapabilmek için bazı gerekli ön çalışmalar yapılması gereklidir.

İlk olarak vergi mükellefi olmak şarttır. Bu nedenle de bir şirket kurulması gereklidir. E-Ticaret nedir başlıklı yazımızın sonuna geldik. Ürün ve hizmet çeşitliliğin belirlenmesi şarttır. Dolaylı olarak belirlenen ürünlerin alıcılar ile buluşabilmesi için bir kargo firmasıyla anlaşma yapılmalıdır. Alıcıların ürünleri satın almak için bir ödeme yöntemi belirlenmesi gerekmektedir. Alıcılara kredi kartı ya da banka kartı gibi seçenekler sunulacak ise tercih edilecek bankalar ile anlaşma yapılmalıdır. Tasarımı ile dikkatleri kendi üzerine çekecek güvenli bir yazılım alt yapısı da gereklidir.

E-ticaret sitesi kurmak için bazı gerekli belgeler bulunmaktadır. Bunlar:

  • Kimlik kartı fotokopisi.
  • İkamet edilen adrese ait resimli belge.
  • Noter onayı.
  • Şirkete ait tapu belgesi ya da kira sözleşmesinin fotokopisi.

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yaz