yandex
Çocukların Okula Uyum Süreci Nasıl Kolaylaştırılır? - Patlıyo

Çocukların Okula Uyum Süreci Nasıl Kolaylaştırılır?

Çocukların okula uyum süreci nasıl kolaylaştırılır diye soran okurlarımız için pek faydalı bir yazı hazırladık. Bu yazımızı okuduktan sonra çocuğunuzun okula uyum sürecini kolaylaştırmak, diğer bir değişle hızlandırmak konusunda birçok bilgi sahibi olacaksınız. Anaokuluna başlama dönemi çocuğun gelişimindeki en önemli dönemlerden birisidir. Bu dönemde çocuk kendine ait ilk sosyal ortamını oluşturur. Okul öncesi dönem, erken […]

çocukların okula uyum sürecini kolaylaştırma

Çocukların okula uyum süreci nasıl kolaylaştırılır diye soran okurlarımız için pek faydalı bir yazı hazırladık. Bu yazımızı okuduktan sonra çocuğunuzun okula uyum sürecini kolaylaştırmak, diğer bir değişle hızlandırmak konusunda birçok bilgi sahibi olacaksınız.

Anaokuluna başlama dönemi çocuğun gelişimindeki en önemli dönemlerden birisidir. Bu dönemde çocuk kendine ait ilk sosyal ortamını oluşturur. Okul öncesi dönem, erken çocukluk dönemi olarak adlandırılır. Çocuk ilk defa anne ve babasından ayrı kalmayı bu dönemde tecrübe eder. Her şeyin yeni ve farklı olduğunu, kuralların olduğunu fark etmeye başlar. Çocuklar okulla birlikte sosyal etkileşim ağını genişletmeye başlar.

Şimdiye kadar kendisine bakan kişiden bağımsız olarak yaşamaya, kendi ayakları üstünde durmaya başlar. Anaokuluna başlama süreci biz yetişkinlerin yeni bir işe başlaması gibi zor ve sıkıntılı geçer. Bu zorluk ve sıkıntının şiddeti çocuğa göre değişiklik gösterir.

Çocukların Okula Uyum Sürecini Kolaylaştırma

Çocukların okula uyum sürecini kolaylaştırma sanıldığı gibi zor işlemler içermez. Okula uyum sürecinin nasıl işleyeceğini; çocuğun aile ile ilişkisi, çocukla olan bağı, çocuğun kişisel özellikleri, anne ve babanın tutumları ve okul ortamına bağlıdır. Çocuklar ilk defa bir ortama girdikleri zaman, ortama uyum sağlama konusunda sıkıntı çekmeleri ve yoğun kaygı yaşamaları doğal bir durumdur. Çocukların yaşadığı kaygı ve stresi azaltmak için çocuğun öğretmeni ile güvenli bağ kurması gerekir. Annesinden ayrı kaldığı zamanlarda; yanında kendisine güvenebileceği birisinin olması çocuğun kendini çaresiz hissetmesini engeller. Çocuk zamanla ortamı tanıdıkça, öğretmeni ve arkadaşları ile güçlü bağ kurdukça rahatlayacak ve ortamdan keyif almaya başlayacaktır.

Anaokulu dönemi çocuklar için heyecanlı bir süreç olduğu gibi, ayrılık kaygısı da yaşayan çocuk için stresli bir süreçtir. Ayrılığı ilk defa yaşayan çocuklar anne ve babalarını bir daha asla göremeyeceğini, ev yerine artık okulda kalacağını düşünürler. Anne ve babasının kendini terk ettiğini düşünerek kendini değersiz ve çaresiz hissetmeye başlar. Anne ve babalar okula olan güvenini çocuğa yansıtmalı bu süreçte hep çocuklarının yanında olacaklarını çocuklarına hissettirmeleri gerekir.

Okula yeni başlayan çocuğun okula uyum sürecini kolaylaştırmak için anne ve babalar şunları yapabilir:

  • Ailenin ve okulun hedefi çocuğun bu süreçte yaşayacağı stresi minimum düzeye indirmek olmalıdır. Bu yüzden aile ve okul iş birliği içinde olmalı, ortak hareket etmelidir.
  • Çocuğun anne ve babası ile olan ilişkisi, çocuğun öğretmen ve arkadaşları ile kuracağı ilişkiyi etkiler. Aile içinde çocuk ile bakımını üstlenen kişi arasında güvenli bir bağlanma ilişkisi oluşmuşsa, evde sürekli bireyselleşmeyle ilgili konular konuşulursa çocuğun okula adaptasyon süreci kolaylaşır.
  • Okula uyum sürecinin sağlıklı gelişmesi için tek bir doğru yöntem yoktur. Her okulun uyum sürecinde uygulaması farklı olabilir. Çocuğunuzun kişilik özelliklerini de dikkate alarak çocuğunuz için en uygun yöntemi uygulayan okulu seçmelisiniz.
  • Çocuğun öğretmeni ile annesinin sürekli temas halinde olmak çocuğa iyi gelecektir. Annesi ile öğretmeninin çok iyi bir ilişki içinde olduğunu gören çocuk okulun güvenli bir ortam olduğunu hisseder. Çocuğu hakkında sürekli bilgi alan anne de okulun çocuk için güvenli bir alan olduğunu düşünmeye başlar. Böylece annenin okula olan güveni artar ve kendini daha iyi hisseder.
  • Çocuğun okula uyum sürecinde ailenin de okula hazır olması önemlidir. Çocuk ne kadar anne ve babadan kopmaya hazır olsa da bu sürece anne ve baba hazır değilse bu durum çocuğun okula uyum sürecini uzatır. Anne ve babalarda çocukları okula başlayacağı için heyecanlı ve kaygılı olurlar. Anne ve babalar yaşadıkları bu duyguları çocuklara yansıtmaması gerekir.
  • Okula uyum sürecinde zorluk yaşayan aileler pes etmeden okulla işbirliği içine girerek, yaşadığı kaygıları okul yönetimi ile paylaşmalıdır. Bu süetçe okul yönetiminden destek almak ebeveynlere iyi gelir.
  • Okulun ilk günü bırakın çocuğunuz giyeceği kıyafeti kendisi seçsin. Sevdiği bir oyuncağı yanında okula götürmesine izin verin. Çocuğun okul çantasını ve okul malzemelerini birlikte satın almanız çocuğunuza motivasyon kazandıracak, çocuğunuzun okula daha istekli gitmesini sağlayacaktır.
  • Çocuğun okula başlayacağını aylar öncesinden söyleyip çocuğun kaygı ve stres yaşamasına neden olmayın. Okula başlamasına yakın bir zamanda bunu söylemek çocuğu daha az kaygı ve strese sokacaktır.
  • Çocuğunuza karşı mümkün olduğunca dürüst olun. Çocuğunuzu okula bırakırken mutlaka okul biteceği zaman onu almaya geleceğini söyleyerek çocuğunuzu rahatlatın.
  • Okulun olumlu yönlerinden bahsederek çocuğunuzun okula karşı olumlu duygular beslemesini sağlayabilirsiniz. Okulu kesinlikle bir ceza aracı olarak göstermeyin. Yemeğini yemezsen hafta sonu da olsa seni okula götüreceğim gibi içinde tehdit içeren ve çocuğu okuldan soğutacak cümleler kullanmaktan kaçının. Okula gittiği için mutlu olduğunuzu sık sık dile getirin. Okulda güzel şeyler öğrendiğini, ileride çok büyük adam olacağını bunu da ancak okula giderek yağabileceğini vurgulayın.

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yaz