yandex
Çocuklarda Öfke Sorunu Nasıl Çözülür? - Patlıyo

Çocuklarda Öfke Sorunu Nasıl Çözülür?

Çocuklarda öfke sorunu nasıl çözülür başlıklı yazımıza hoş geldiniz. Çocuklarda öfke sorunu sıklıkla karşılaşılan ve nasıl baş edileceği konusunda zorluk yaşanan bir konudur. Çocukların öfke ile baş edebilmesi için önce öfkenin nedenini anlamaları gerekir. Öfkeye neden olan durumlar her çocuğa göre farklılık gösterir. Öfkeyi sergileme biçimi ve öfkenin şiddeti duruma göre değişir. Öfkeyi doğru ifade […]

çocuklarda öfke sorunu nasıl çözülür

Çocuklarda öfke sorunu nasıl çözülür başlıklı yazımıza hoş geldiniz. Çocuklarda öfke sorunu sıklıkla karşılaşılan ve nasıl baş edileceği konusunda zorluk yaşanan bir konudur. Çocukların öfke ile baş edebilmesi için önce öfkenin nedenini anlamaları gerekir. Öfkeye neden olan durumlar her çocuğa göre farklılık gösterir. Öfkeyi sergileme biçimi ve öfkenin şiddeti duruma göre değişir.

Öfkeyi doğru ifade etme becerisine öfke kontrolü denir. Öfkeyi kontrol etmede amaç, insanların bu duyguyu saldırgan davranışlara dönüştürmeden, kendisine ve çevresine zarar vermeden, doğru biçimde ifade etme becerisi kazandırmaktır. Kendini yetersiz ve aciz hisseden kişilerde öfke sorunu ortaya çıkar. Kıskançlık, korku, endişe, yalnızlık, itilmişlik ve anlaşılamama gibi durumlar da öfkenin ortaya çıkışını tetikler. Öfkeye neden olan bu duyguları birisi ile paylaşabildiğiniz ölçüde öfke ile başa çıkabilirsiniz.

Öfkemizi Kontrol Etmenin Yolları

Öfkeyi tamamen yok etmek mümkün değildir. Amaç öfkenin aktarımında çevreye zarar vermenin önüne geçmektir. Öfke doğal bir duygu olup gelip geçicidir. Her insan öfke duygusunu yaşar. Önemli olan öfkenin saldırgan davranışlara ve kine dönüşmesini önlemektir.

Öfkelendiğiniz zaman, öfkenizi kontrol edemezseniz haklı olduğunuz durumlarda bile haksız duruma düşebilirsiniz. Sinirinizi doğru biçimde ifade etmeniz önemlidir. Aksi takdirde büyük pişmanlıklar yaşayabilirsiniz. Öfkenizi sağlıklı bir şekilde ifade edebilmeniz için önce kendinizi tanımanız ve isteklerinizi bilmeniz gerekir. Duygularınızı açık bir dille ifade ediyorsanız, sorumluluklarınızı biliyorsanız, olumsuz duygularınızı karşı tarafa sağlıklı bir şekilde aktarabilirsiniz.

Çocuklarda Öfke Sorununu Çözme

Çocuklarda öfke sorununu çözme analiz isteyen bir iştir. Öfkeyi sağlıklı bir şekilde ifade etmek için önce bireyin bazı farkındalıkları kazanması gerekir. Ne istediğini bilen, duygularını tanıyan kişiler hislerini doğru bir şekilde ifade edebilir. Öfkeli insanlar olayları istemeden de olsa abartılı ve çarptırılmış bir şekilde algılar. Öfkeyi arttıran ve azaltan durumları tespit etmeye çalışın.

Öfkeye neden olan asla, her zaman gibi sözcükleri kullanmamaya özen gösterin. Bu sözcükler öfkelendiğinizde haklı olduğunuzu düşünmenize yol açar. Öfkeli insanlar genellikle düşünmezler ve önyargı ile hareket ederler. Öfkelendiğinizde önce yavaşlayıp sakin olup, ani tepkiler sergilemeyin. Öfkeli olduğunuz anda tepkilerinizi gözden geçirin. Aklınıza gelen ilk şeyi söylemeyip, asıl söylemek istediğiniz şeyi düşünün. Karşınızdaki kişinin söylediklerini dinleyip, karşı tarafı anlamaya çalışıp hemen cevap vermeyin.

Çocuklarda öfke sorununu nasıl çözülür konulu yazımızın sonuna geldik. Öfkeye neden olan şeyin altında yatan gerçek düşünceyi bulmaya çalışın. Ortamdan bir süre uzaklaşıp sakinleşin. Kendinizin ve karşınızdaki kişinin öfkesinin kontrolden çıkmasına izin vermeyin. Derin nefes alıp vererek egzersiz yapın. Kendi kendinize sakin ol, gevşe diyerek telkinlerde bulunabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yaz