yandex
Çocuk Okulda Neden Başarısız Olur? - Patlıyo

Çocuk Okulda Neden Başarısız Olur?

Çocuk okulda neden başarısız olur diye soranlar için pek faydalı bir yazı hazırladık. Çocukların okulda başarısız olmaların sebepleri ve bunların doğru çözümlerini bu yazımızda bulabileceksiniz. İsterseniz lafı fazla uzatmadan asıl konumuza geçelim. Bebeklikten itibaren çocuğunuzun gelişim aşamalarını takip ettiniz, onlara destek olmak için elinizden geleni yaptınız. Nihayet çocuğunuz okula başladı. Başarılı ve çalışkan bir evlat […]

çocuk okulda neden başarısız olur

Çocuk okulda neden başarısız olur diye soranlar için pek faydalı bir yazı hazırladık. Çocukların okulda başarısız olmaların sebepleri ve bunların doğru çözümlerini bu yazımızda bulabileceksiniz. İsterseniz lafı fazla uzatmadan asıl konumuza geçelim.

Bebeklikten itibaren çocuğunuzun gelişim aşamalarını takip ettiniz, onlara destek olmak için elinizden geleni yaptınız. Nihayet çocuğunuz okula başladı. Başarılı ve çalışkan bir evlat yetiştirmek tüm anne ve babaların ortak hedefidir. Bu hedefe ulaşmanız için çocukların okullarda neden başarısız olduklarını sizlere bir eğitimci ve 2 çocuk babası olarak anlatmaya çalışacağım. Yazı dizimiz bir internet kanalından alınma bilgi olmayıp 10 yıllık bir eğitimci olarak elde ettiğim bilgi ve deneyimlerin ürünüdür. Yazı dizimin sizlere büyük katkı sağlayacağını umuyorum.

Çocuklarımız ilkokul birinci sınıfta akademik olarak zorluk yaşayabilir, derslerinde başarısız olabilirler. Çocuklarımızın gelecekte mutlu bireyler olabilmesi için, yapıyorum, beceriyorum, başarıyorum diyebilmesi gerekir. Bu inanç çocuklara küçük yaşta yaşayarak öğretilmelidir.

Çocuğun okulda akademik olarak başarısızlık yaşamasının birçok nedeni olabilir. Başarısızlık; çocuktan, ailesinden ve toplumdan kaynaklanabilir.

Çocuğa Bağlı Başarısızlık Nedenleri

Çocuk okulda neden başarısız olur sorununun en büyük sebebi kendisine bağlı sorunlardır. Çocuklar duygusal sorunlar yaşadığı zaman, çalışma alışkanlığı kazanamadığı durumlarda başarısızlık yaşar. Çocuk ne kadar zeki olursa olsun, kafası karışıksa ve sürekli endişeliyse dikkati dağılır, derslere konsantre olamaz. Sürekli depresif, yorgun, uykulu ve isteksiz çocuklarda uzun süre ara vermeden dersi takip edemez. Öğrenme bozukluğu, çocuklarda çok geç fark edilir.

Öğrenme bozukluğu olan çocuklar harfleri karıştırır, okuma, yazma ve matematik becerileri kazanmakta zorluk çeker, geç öğrenirler. Çocukta mevcut olan işitme, görme gibi fizyolojik rahatsızlıklarda çocukların başarısız olmasına neden olur. Uzağı göremediği için tahtada yazılanları göremeyen, duyma sorunu yaşadığı için öğretmenin anlattıklarını dinleyemeyen bireyler öğrenemezler.

Aileye Bağlı Başarısızlık Nedenleri

Çocukların başarılı bir eğitim hayatı geçirmesi için ailenin evi öğrenmeye verimli hale getirmesi gerekir. Çocuğa uygun ders çalışma ortamı hazırlamak gerekir. Çocukların televizyon karşısında ders yapmak zorunda kalması, küçük kardeşinin ders çalışırken çocuğun dikkatini sürekli dağıtması çocuğun öğrenme sürecini olumsuz etkiler. Ailenin tutum ve davranışları da çocuğun başarısında belirleyici bir nedendir.

Her şeyin mükemmel olmasını isteyen aileler çocuklarına öğrenme konusunda aşırı baskı yaparlar. Bu da çocukların psikolojisini olumsuz etkiler. Çocuğa yönelik davranışlar ve beklentiler çocuğun ders başarısını etkiler. Ailenin çocuğun derslerine karşı aşırı ilgisiz olması ya da aşırı ilgi olması çocuğun başarı durumunu etkiler.

Aile çocuğun başarı ve devam durumunu sadece karne zamanı takip ediyorsa çocuk rahat davranacak, derslerine yeteri kadar önem vermeyecektir. Aşırı ilgi de çocuğun gerilmesine, derslerde başarısız olmasına neden olur. Anne ve baba olarak çocuğun potansiyelini bilmek ve buna göre davranmak gerekir. Aile içinde yaşanan anlaşmazlıklar, çiftlerin sürekli kavga etmesi, kardeş kıskançlığı gibi durumlarda bireyin başarısız olmasını tetikler.

Anne ve babanın çocuklarını sürekli tehdit etmesi, korkutması, ders çalış diye baskı yapması da çocuğu olumsuz etkiler. Ev değişikliği, taşınma, bakıcı değişikliği, aile yakınlarından birisinin evden ayrılması, boşanma, ölüm gibi durumlarda aileden kaynaklı çocuk başarısızlık nedenlerindendir. Bu tip sorunlar çocuğun zihnini ve psikolojisini meşgul eder, derslerine yoğunlaşmakta güçlük çekmelerine neden olur.

Toplum Temelli Başarısızlık Nedenleri

Eğitim sistemimizden kaynaklı sorunlar çocukların başarısızlık yaşamasına neden olur. Okullarda sınıfların kalabalık olması, sınav sisteminin sürekli değişmesi, öğretmen değişikliğinin sık yaşanması, alt yapısı oluşturulmadan yeni eğitim sistemine geçmek gibi durumlar bireyin başarısızlık yaşamasına neden olur. Her bireyin gelişimsel özellikleri farklıdır. Bunu dikkate alarak çocukların sorunlarının belirlenmesi, her öğrencinin aynı olmadığının farkına varılarak, her öğrenciye özel eğitim yöntemi ve davranış sistemi geliştirmek gerekir. Çocuğa özel eğitsel destek sağlanmalı, başarısızlıklarını telafi edebilmeleri için çocuklara imkan sağlamak gerekir.

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yaz