yandex
Broker Ne Demek? Broker Ne İş Yapar? - Patlıyo

Broker Ne Demek? Broker Ne İş Yapar?

Broker kavramını soran kişiler için bilgilendirici bir yazı hazırladık. Broker ne iş yapar ve ne demek olduğunu sizlere detaylı bir şekilde anlattık. Broker nedir; alım ve satım işlemlerini belirli bir komisyon karşılığında hızlandıran kişidir. Ülkemizde Brokerlara komisyoncu denmektedir. En çok finans alanında çalışırlar. Danışmanlık hizmeti veren kurumlar, bankalar, sigorta şirketleri ve aracı kurumlarınca birçok Broker […]

broker ne demek

Broker kavramını soran kişiler için bilgilendirici bir yazı hazırladık. Broker ne iş yapar ve ne demek olduğunu sizlere detaylı bir şekilde anlattık. Broker nedir; alım ve satım işlemlerini belirli bir komisyon karşılığında hızlandıran kişidir. Ülkemizde Brokerlara komisyoncu denmektedir. En çok finans alanında çalışırlar. Danışmanlık hizmeti veren kurumlar, bankalar, sigorta şirketleri ve aracı kurumlarınca birçok Broker bulabilirsiniz. Bireysel veya bir şirketin bünyesinde çalışabilirler.

Broker Nedir?

Broker nedir diye soran olursa kısa ve net bir cevap olarak komisyoncu diyebilirsiniz. Ülkemizde birçok Broker vardır aslında, bunlara birçok kişi komisyoncu demektedir. Brokerlar 2 kişi veya daha fazla kişi arasında geçen alım ve satım işlemlerini belirli bir komisyon alarak hızlandırır.

Brokerlar ülkemizde pek fazla tercih edilmektedir. Örnek olarak bir arsa satan kişi eğer alıcı bulamazsa Brokerlara yani komisyonculara başvurur, anlaşıldığı taktirde Broker, alıcı bulmak için çalışır. Alıcıyı bulduktan sonra işbaşında anlaştığı komisyon miktarını alır ve aradan çekilir. Ülkemizde pek fazla bilinirliği yoktur ne yazık ki. Fakat önü açık, gelecek vaat eden bir meslektir.

Broker Ne İş Yapar?

Broker ne iş yapar diye sorduğumuzda şu cevabı rahatlıkla verebiliriz. Alım ve satım içeren her işte Broker olabilir ve çalışabilir. Çünkü Brokerların genel işi alım ve satım işini hızlandırmaktır. Broker en çok bu 2 alanda çalışmaktadır. Bunlar Emlak ve Sigorta alanlarıdır.

Brokerlar ne iş yapar diye soran kişiler elbet bu meslektekilerin ne kadar maaş aldığını bilmek ister. Bu yazıyı okuyan kişiler Broker adayı da olabilir, o yüzden bunu detaylı ve açıklayıcı bir şekilde anlatmak zorundayız. Aşağıda Broker hakkında daha pek çok bilgi verdik. Aklınıza takılan herhangi birşey de yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Broker Ne Kadar Maaş Alır?

Broker ne kadar maaş alır sorusunun ne yazık ki net bir cevabı yoktur. Ancak açıklaycı olması adına şöyle bir örnek verebiliriz. Bir Broker ne kadar çok iş bulursa o kadar fazla para kazanır. Aylık net bir maaşı yoktur. Yeri gelir 3 bin alabilir, yeri gelir 30 bin. Bu tamamen girdiği işin büyüklüğüne ve yoğunluğuna bakar.

Ancak şunu söyleyebiliriz ki Brokerlar yüzlerini güldürecek kadar para kazanabiliyorlar. Brokerların en çok sıkıntı çektiği bölüm iş bulamamasıdır. Brokerların nasıl iş bulabileceğini aşağıda anlattık.

Broker Nasıl İş Bulur?

Çevrim içi sitelerde yer alan iş ilanlarını inceleyerek kolaylıkla iş bulabilir. Sadece çevrim içi sitelerden değil, eğer tanıdığı fazla ise gelecek olan iş teklifleri kaçırmaz ve işi kapmış olur. Brokerlar bazen buldukları işi kaçırabiliyorlar. Bunun en büyük nedeni referanslarının yani daha önce çalıştığı kişileri olmaması veya az olmasıdır. Müşteriler sizin geçmişinize bakar size iş verir.

Nasıl Broker Olunur?

Broker olmak sanıldığı gibi kolay bir iş değildir. O yüzden bu işi yapacak kişiler belirli lisans sertifikalarına sahip olmalı ve SPK yani Sermaye Piyasası Kurulunun kurallarına uygun hareket etmesi gerekmektedir. Başarılı bir Broker olabilmek için Ekonomi ve Finans hakkında bilgi sahibi olmalı, temel analiz konusuna hakim olması gerekmektedir.

Broker sorusundan daha önemli olan şey başarılı bir Brokerın nasıl olması gerektiğidir. Üniversitede Ekonomi veya Finans dallarından mezun olan bir kişi Brokerlığa daha yakındır ve işi hemen anlayabilir. Çünkü Broker olmak iyi analiz ve yetki sahibi olmayı gerektirmektedir.

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yaz