yandex
Borsada Karanlık Oda Nedir? - Patlıyo

Borsada Karanlık Oda Nedir?

Borsada karanlık oda sorusunun cevabı şudur. Bildiğiniz üzere hisse senedi işlemleri saat 18:00’de kapanıyor. Fakat işlemler kapansa bile alım ve satım işlemleri devam ediyor. Borsada yatırım yapan kişiler işlemler kapandıktan sonra yaptıkları alım ve satım işlemlerine karanlık oda adını vermiştir. Borsada karanlık oda terimin buradan gelmektedir. Borsada karanlık oda birçok sefer kör havuz ile karıştırılmaktadır. […]

borsada karanlık oda nedir

Borsada karanlık oda sorusunun cevabı şudur. Bildiğiniz üzere hisse senedi işlemleri saat 18:00’de kapanıyor. Fakat işlemler kapansa bile alım ve satım işlemleri devam ediyor. Borsada yatırım yapan kişiler işlemler kapandıktan sonra yaptıkları alım ve satım işlemlerine karanlık oda adını vermiştir. Borsada karanlık oda terimin buradan gelmektedir.

Borsada karanlık oda birçok sefer kör havuz ile karıştırılmaktadır. Karanlık odaya dark room, kör havuza ise dark pool denmektedir. Kör havuz yani dark pool borsada işlem yapan kurum veya aracı kurumların işlemlerinin gizlenmesidir. Karanlık oda ise saat 18:00’de kapanan hisse senedi işlemlerine rağmen alım ve satım yapmaya devam etmektir.

Borsada Karanlık Oda

Karanlık oda kavramının cevabını az önce yanıtlamıştım. Ancak daha fazla detaya girmek gerekirse borsada karanlık oda; saat 18:00’den sonra kapanan hisse senedi işlemlerinden sonra gelen sürece kapanış seansı denmektedir. Kapanış seansı süresinde yapılan tüm alım ve satım işlemlerine borsada yatırım yapan kişiler karanlık oda adını vermişlerdir.

Borsada karanlık oda teriminin açıklayıcı cevabını yukarıda verdik. Karanlık oda hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilmeniz adına aşağıda dark room yani karanlık oda hakkında daha fazla bilgi sahibi olabileceksiniz.

Borsada karanlık oda saat 18:00’den saat 18:05’e kadar devam etmektedir. Borsadaki yatırımcılar bu 5 dakika arasında emirleri toplar ve süreç bitiminde herkes bir sonuca varır. Geçen 5 dakikalık süreye borsada karanlık oda denmektedir.

Borsada Karanlık Oda Ne İşe Yarar?

Borsada karanlık oda saat 18:00’de kapan hisse senedi işlemlerinde saat 18:05’e kadar emirler toplanmaktadır. Geçen bu 5 dakikalık sürece karanlık oda denmektedir. Karanlık oda borsada en riskli geçen zamandır, bunun nedeni tüm hisselerin kapanması ve sonuçlanmasıdır.

Borsada karanlık oda ne işe yarar sorusunun ne yazık ki net bir cevabı yoktur. Karanlık oda zaten başlı başına bir cevap niteliğindedir. Karanlık odanın ne olduğunu biliyorsanız bu sorunun cevabını da rahatlıkla bilebilirsiniz.

Borsada Kapanış Seansı İşlem Saatleri

  1. Emir toplama aşaması – (4 dakika, 18:01 – 18:05)
  2. Fiyat belirleme ve kapanış seansı işlemleri aşaması – (2 dakika, 18:05 – 18:07)
  3. Kapanış fiyatından/ tek fiyattan işlemler aşaması – (2 dakika, 18:08 – 18:10)

Yukarıda verdiğimiz saatler borsada karanlık oda yani dark room teriminin kullandığı ve bilmeniz gereken saatlerdir. Eğer borsada yatırım yapmak istiyorsanız yukarıda verdiğimiz vakitleri su gibi bilmeniz gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yaz