yandex
Bitcoinin CEO'su (Kurucusu) Kimdir? - Patlıyo

Bitcoinin CEO’su (Kurucusu) Kimdir?

Bitcoinin kurucusu kimdir diye soruyorsanız doğru yerdesiniz. Bitcoin ve diğer kripto paralar, hayatımıza oldukça karışmış durumda. Ancak kripto paraların atası Bitcoin hakkında aslında neler biliyoruz? Piyasaları kasıp kavuran bu kripto para biriminin perde arkasında kim veya kimler var? Bitcoin’in CEO’sunun kim olduğunu kendi kendinize soruyor musunuz? İlk kayıt adı Bitcoin.org olan Bitcoin, ilk iki geliştiricisine […]

bitcoinin kurucusu kimdir

Bitcoinin kurucusu kimdir diye soruyorsanız doğru yerdesiniz. Bitcoin ve diğer kripto paralar, hayatımıza oldukça karışmış durumda. Ancak kripto paraların atası Bitcoin hakkında aslında neler biliyoruz? Piyasaları kasıp kavuran bu kripto para biriminin perde arkasında kim veya kimler var? Bitcoin’in CEO’sunun kim olduğunu kendi kendinize soruyor musunuz?

İlk kayıt adı Bitcoin.org olan Bitcoin, ilk iki geliştiricisine aitti. Bunlar Satoshi Nakamoto ve Martti Malmi’dir. Nakamoto projeden ayrıldığında, sorumluluğu paylaşmak ve bir kişinin veya grubun çok fazla çaba harcamadan Bitcoin projesinin kontrolünü ele geçirmesini önlemek için Bitcoin geliştiricilerinden bağımsız olarak etki alanının sahipliğini başka kişilere verdi. Hala kendisiyle yapılan söyleşilerde ser verip sır vermiyor ve Bitcoin‘in kurucusu olduğunu resmi olarak kabul etmiyor.

Bitcoin Core Yazılımı

2011’den 2013’e kadar, web sitesi esas olarak Bitcoin Core adlı yazılımın yeni sürümlerini yayınlamak için kullanıldı. 2013 yılında web sitesi, çok sayıda sayfa eklenerek, ek Bitcoin yazılımları listelenerek ve çeviri sistemi oluşturularak şu andaki mevcut haline yeniden tasarlandı.

Geliştirici belgeleri ise 2014 yılında eklendi.

Topluluk üyelerinden gelen güncellemeler, düzeltmeler, notlar ve iyileştirmeler halen memnuniyetle karşılanmaktadır.

Bitcoin.org web sitesi bağımsız bir açık kaynak projesidir.

Günümüzde web sitesi, dünyanın her yerinden destekçileri olan bağımsız bir açık kaynak projesidir. Nihai yayınlama kararı ortak sahiplere aittir, ancak tüm düzenli etkinlikler, genel çekme talepleri aracılığıyla düzenlenir ve sitenin ortak sahipleri tarafından yönetilir.

Bitcoin.org, resmi Bitcoin web sitesi değildir. Tıpkı e-postanın arkasındaki teknolojiye kimsenin sahip olmadığı gibi, Bitcoin ağına sahip olan da yoktur. Dolayısıyla kimse Bitcoin adına konuşamaz.

Bitcoin’i Kim Yönetiyor?

Bugün Bitcoin, dünyadaki tüm Bitcoin alan kişiler tarafından kontrol edilmektedir. Geliştiriciler yazılımı iyileştirir, ancak tüm kullanıcılar yazılımı nasıl kullanacaklarını seçmekte özgür oldukları için Bitcoin protokolündeki kurallarda bir değişikliği zorlayamazlar. Uyumun bozulmaması adına, tüm kullanıcıların aynı kuralları izleyen yazılımlar kullanması gereklidir.

Bitcoin ancak tüm kullanıcılar arasında tam bir fikir birliği varsa düzgün çalışabilir. Bu nedenle, tüm girişimci ve kullanıcılar bu fikir birliğini benimsemek ve korumak konusunda büyük bir ilgi duymaktadır. İnternette bulunan çeşitli platformlarda bitcoin alabilir veya satabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yaz