yandex
Bitcoin Neden Değerlidir? Bitcoin Hakkında Bilgiler - Patlıyo

Bitcoin Neden Değerlidir? Bitcoin Hakkında Bilgiler

Bitcoin neden değerlidir sorusuna cevap bulmak için Bitcoin gibi kripto paraların ne sunduğuna bakmamız gerekmektedir. Bitcoin, internet üzerinden para transferi yapılmasını sağlayan, merkezi olmayan bir çeşit para birimidir. Peki, ilk piyasaya çıktığında kuruşlarla değeri ölçülürken, şu anda neden binlerce dolar etmektedir? Bitcoin ne zaman çıktı kavramı hakkında bilgi sahibi olabilmek için yandaki adrese göz atabilirsiniz. […]

bitcoin neden değerlidir

Bitcoin neden değerlidir sorusuna cevap bulmak için Bitcoin gibi kripto paraların ne sunduğuna bakmamız gerekmektedir. Bitcoin, internet üzerinden para transferi yapılmasını sağlayan, merkezi olmayan bir çeşit para birimidir. Peki, ilk piyasaya çıktığında kuruşlarla değeri ölçülürken, şu anda neden binlerce dolar etmektedir?

Bitcoin ne zaman çıktı kavramı hakkında bilgi sahibi olabilmek için yandaki adrese göz atabilirsiniz. Bu sayede bitcoin hakkında bilmediğiniz çok az şey olacak.

Bitcoin Neden Değerlidir? Ender Olması

Bir parayı değerli kılan şey ne kadar üretildiği yani piyasada ne kadar olduğu ile alakalıdır. Eğer para arzı, olması gerekenden fazla ise bu o para biriminin değerinin kaybedeceği anlamına gelir. Öyle ki, Amerika Merkez Bankası verilerine bakarsak, 1 doların alım gücü günümüze kadar yaklaşık olarak %97 değer kaybetmiştir. Bunun sebebi ise geçmişte piyasada olan dolar miktarı ile şu anki dolar miktarı arasındaki uçurumdur.

Bitcoin 2009 yılında ilk kez çıktığında, üreticilerinin manifestolarında da belirtildiği gibi 21 milyon adet olacak şekilde sınırlandırılmıştır. Şu anda 18 milyon adet civarında olmak ile birlikte, 2022 yılında 19 milyon adet olacağı öngörülmektedir. Belirli bir yazılım sonucu oluşan Bitcoin, bu yazılımlara müdahale edilmesinin zor olması sebebiyle, teorik olarak 21 milyon adetle sınırlı kalacaktır. Bu nedenle, doların yaşadığı enflasyon gibi bir problem yaşamayı bertaraf etmektedir.

Bitcoin’in Bölünebilirliği

Bir para biriminin kullanılabilir olmasının en önemli etmenlerinden biri de bölünebilirliğidir. Para en basit hali ile bir değişim aracıdır. Mal ve hizmetleri satın alırken veya takasları gerçekleştirilirken, paranın daha küçük birimlerce kullanılıyor olması bir rahatlık sağlar. Örneğin, markete gittiğinizde, 5 liralık bir ürün için 100 lira verdiğinizde alacağınız para üstü aslında elinizde güçlü bir paranın olduğunu gösterir ve bu size bir rahatlık verir. Diğer yandan alacağınız ürün 5 lira değil de 100 lira olsaydı, bu meblağ sayıca büyük olduğu için o para birimine güveniniz de olmazdı.

Bitcoin için ise durum şu şekildedir. En küçük Bitcoin değeri şu anda 0.00000001 Bitcoin olacak şekildedir. Ve aslında bu bir Satoshi anlamına gelmektedir. Bu da katrilyonlarca birimlerin, küresel ekonomide dağıtılabilmesine imkan sağlar.

Bitcoin’in Kullanımı

Para birimlerinin çıkış noktasından biri de kullanım şekillerinin daha kolay oluşudur. Paranın icadından önce çeşitli metallar ve ürünlerin takasları şeklinde bir ticaret olurken, paranın icadı ile birlikte bu tür zorluklar ortadan kalkmıştır. Gerek taşıması gerek kullanım kolaylığı, metallerin takaslarından daha kolay olduğu için, medeniyetler para kullanımına geçmiştir.

Diğer yandan Bitcoin blockchain teknolojisinin üzerine kuruludur ve bu da onu kağıt paralardan daha pratik yapmaktadır. Eskiden nasıl ki kullanılan metallerin taşıması ve takası zor ise, şu anda da büyük bir ticaret yapmak için para transferinin hem maliyeti fazladır hem de taşıması zordur. Blockchain ise hem güvenilir bir teknolojidir hem de büyük meblağların transferi bile saniyeler içinde gerçekleşir.

Bitcoin’in Taşınabilirliği

Bir para biriminin kullanışlı olabilmesi için onun rahatlıkla transfer edilebiliyor oluşu gerekmektedir. Gerek ülkeler arası gerek bireyler arası transfer edilmesi zor olan bir para biriminin kullanılması tercih edilmeyecektir. Örneğin, bir ülkeye turist olarak giderken belirli miktarda döviz götürülmektedir. Bu tür engellemeler insanların başka çözüm önerileri aramalarına sebep olmaktadır.

Dijitalleşen dünyada, para birimlerinde artık dijitalleşmesi kaçınılmazdır. Kripto marketleri, kripto cüzdanları ve diğer araçlar sayesinde, Bitcoin’in transferin büyüklüğüne bağlı olmaksızın, taraflar arasında transfer saniyeler almaktadır. Ve bu tür transferleri bankalarda gerçekleştirmek istediğimizde, çeşitli limitler üzerinde transferlerin oldukça maliyetli olduğunu düşünürsek, Bitcoin bu konuda diğer para birimlerinden avantajlı bir durumda olmaktadır.

Bitcoin’in Dayanıklılığı

Muhtemelen hayatta en çok canımızı sıkan durumlardan biri de cebimizden veya cüzdanımızdan para çıkarmaya çalışırken, yanlışlıkla paraya zarar vermemizdir.

Öyle ki, meblağ küçük olduğu için kabul edilen yırtık paralar, meblağ büyüdükçe kabul edilmezler. Bu nakit paralarda büyük bir problemdir ve Bitcoin gibi dijital para birimleri bu konuda kullanıcı yanlısı para birimleridir. Dijital ortamda saklanan Bitcoin hiçbir şekilde kaybolmaz (blockchain teknolojisi yüzünden) ve hiçbir şekilde zarar görmez.

Pablo Escobar, söylendiğine göre parasını yer altına ya da çeşitli yerlere saklarmış. Haşerelerin paraları kemirmesi sonucu ya da sel sularından dolayı zarar gören paralar kullanılmaz hale gelirmiş. Ve bu meblağının yılda iki milyar dolar olduğu düşünülmektedir.

Kalpazanlık

Nakit para kullanımının en büyük sorunlarından biri de kalpazanlık sonucu sahtelerinin basılabiliyor oluşlarıdır. Bu tür sorunlar, kullanıcıya ticaret yaparken zarar verebilmektedir. Örneğin, iyi niyetinizin suistimal edilebileceği gibi, birtakım işler sonucunda sahte para ile dolandırılabilirsiniz.

Dijital ortamda saklanan Bitcoin’in ve diğer kripto paraların, hiçbir şekilde sahteleri üretilemediği için, nakit paralardaki kalpazanlık gibi illegal aktivitelere ihtimal vermez.

Sonuç

Peki, bu tür olumlu tarafları olması Bitcoin’i kabul edilebilir ve ülkelerin benimseyebileceği bir para birimi yapıyor mu? Bu soruya kısaca cevap vermek gerekirse, şu anda küresel çapta dolaşımda olan para miktarına bakmamız gerekir.

Bugün bilindiği kadarıyla küresel çapta dolaşımda olan para miktarı yaklaşık olarak 90 trilyon dolardır ki bu tür hesaplamaların doğruluğu tartışılır. Nitekim bu tür hesaplamalarda dolaşımdaki para miktarı ve ülkelerin raporlarında belirttiği altın miktarı göz önünde bulundurulur.

Eğer ki Bitcoin, dolaşımdaki bütün para miktarını karşılayacak kadar büyüklükte bir para birimi olursa, 1 Bitcoin değerinin yaklaşık olarak dört buçuk milyon dolar olması gerekmektedir. Bu da Bitcoin’i ya gelecekte çok değerli bir noktaya taşıyacaktır ya da bu tür teorilere ileride bakıp gülümseten bir anı olarak aklımızda yer edinmesine neden olacaktır.

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yaz