yandex
Bilgisayar Hızlandırma Nasıl Yapılır? - Patlıyo

Bilgisayar Hızlandırma Nasıl Yapılır?

Bilgisayar hızlandırma işlemine başlamadan önce bilgisayarın yavaş çalışmasını tetikleyecek unsurları bulmak gerekir. Bilgisayar hızlandırma sorunu için ilk başta sorunu tespit edip ondan sonra gereken en güvenli müdahaleyi gerçekleştireceğiz. Bu yazımızda bilgisayarın yavaş çalışmasını sağlayan en büyük sorunları çözümleriyle birlikte sizlere ileteceğiz. Siz bu ilettiğimiz sorunları okuyarak bilgisayarınızı hızlandırabilecek siniz. İsterseniz lafı fazla uzatmadan bilgisayarı hızlandırma […]

bilgisayar hızlandırma

Bilgisayar hızlandırma işlemine başlamadan önce bilgisayarın yavaş çalışmasını tetikleyecek unsurları bulmak gerekir. Bilgisayar hızlandırma sorunu için ilk başta sorunu tespit edip ondan sonra gereken en güvenli müdahaleyi gerçekleştireceğiz.

Bu yazımızda bilgisayarın yavaş çalışmasını sağlayan en büyük sorunları çözümleriyle birlikte sizlere ileteceğiz. Siz bu ilettiğimiz sorunları okuyarak bilgisayarınızı hızlandırabilecek siniz. İsterseniz lafı fazla uzatmadan bilgisayarı hızlandırma işlemine geçelim.

Bilgisayar Hızlandırma Nedir?

Bilgisayar hızlandırma işlemi, bilgisayar sisteminin yavaş çalışmasını tetikleyen unsurları tespit edip onu en güvenli şekilde düzeltmektedir. Bilgisayarınızı hızlandırmaya çalışırken geri dönüşü olmayan sorunları beraberinde getirebilirsiniz.

Böyle bir sorunla baş başa kalmamanız için sizlere en güzel ve güvenli şekilde anlatım yapacağız. Bizim burada yazmadığım şeyleri yapmadığınız sürece bilgisayarınızı riske atmadan kolaylıkla hızlandırabilecek siniz.

Bilgisayarı yavaşlatan unsurları bulmak bir hayli zordur. Aşağıda liste halinde vereceğimiz unsurları teker teker deneyerek bilgisayarınızı yavaşlatan unsuru tespit edip ortadan kaldırabilecek siniz. İşlemlere başlamadan önce bilgisayarınız yedeğini almanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Bilgisayar Hızlandırma İşlemine Geçmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Bilgisayar hızlandırma nasıl kolay bir şey gibi gözükse de bazı durumlarda telafisi olmayan mutsuz edici durumlara getirebilir. Örnek olarak sisteminizi hızlandırabilmeniz için söyleyeceğimiz tavsiyeyi yanlış yaparsanız sisteminiz çökebilir.

Örnek olarak bizim size vereceğimiz tavsiyeler doğrultusunda yapacağınız dosya silme işlemlerini karıştırırsanız yani farklı bir gerekli olan dosyayı silerseniz bilgisayarınızı hızlandırırken bozabilirsiniz. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamanız için bilgisayarınızı yedekleyin ya da çok dikkatli bir şekilde dediklerimizi uygulayın.

Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri

Aşağıda bilgisayar hızlandırma yöntemlerini okuyup kendiniz deneyebilirsiniz.

1- Gereksiz Dosyaları Silin

Sistem hızlandırma işlemi için en çok kullanılan yöntemlerden biri gereksiz dosyaları silmektir. Gereksiz dosyaları silerek bilgisayarınızın ne kadar hızlanacağını gözlerinizle göreceksiniz.

Gereksiz dosyaları silmek için Windows tuşu ile R tuşuna aynı anda basın. Sol alta çıkacak olan olan kutucuğa “temp” yazın ve enterleyin. Açılan yeni sayfada karşınıza çıkan tüm dosyaları silin. İşlem bu kadar.

2- Önbellek Dosyalarını Silin

Bu yöntem gereksiz dosyaları silme yönteminden sonra en çok kullanılan yöntemdir. Bu yöntemlerin sizin sisteminize hiçbir anormal etkisi olmayacaktır. Aksine bilgisayarınızı hızlandıracaktır.

Bu yöntemi yapabilmek için yine Windows tuşu ve R tuşuna aynı anda bası. Çıkacak olan kutucuğa “%temp%” yazın ve entere basın. Yine karşınıza çıkacak tüm dosyaları silin. En kolay bir şekilde silmek için Ctrl + A yaparak hepsini seçin, sağ tık yapın ve sil deyin.

3- Gereksiz Veri Dosyalarını Silin

Bu yönteminde kesinlikle hiçbir zararı yoktur. İşlemi uyguladıktan sonra bilgisayarınızda sekme geçişlerindeki hızın nasıl artacağını gözlerinizle göreceksiniz.

Bu işlemi gerçekleştirmek için Windows + R tuşuna aynı anda basın çıkacaj olan kutuya “Prefetch” yazın ve gidin. Karşınıza çıkan tüm dosyaları seçin ve silin.

4- RAM’i Arttırın

İmkanınız varsa RAM’i arttırmak en güvenli ve en çok hızlandıran yöntem olabilir. Ancak RAM’iniz yüksekse bunu yapmanıza gerek yok. Genellikle 4 GB ve altı olan RAM’ler sisteminizi yavaşlatır.

Sisteminizi kalıcı olarak hızlandırmak için bu yöntemi kullanabilirsiniz. RAM belleğiniz 4 GB veya altındaysa bilgisayarınızı yavaşlatan en büyük unsurdur.

5- Virüs Temizleme Programlarını Kullanın

Bilgisayarınızı yavaşlatan unsur herhangi bir virüs olabilir. Bunu öğrenmek için herhangi bir ücretsiz veya ücretli virüs programını indirerek sisteminizde detaylı analiz yapın. Çıkacak olan sonuçta eğer virüs varsa hepsini silin. Bilgisayarınızın hızlandığını fark ederseniz virüsten dolayı sisteminiz yavaşlamıştır demektir.

Virüs temizleyerek bilgisayar hızlandırma işlemi en çok kullanılan ve en basit olan yöntemlerden bir tanesidir. Yukarıda saydığımız işlemleri uyguladı iseniz bilgisayarınız %90 oranında hızlanacaktır. Ancak tüm bunlara rağmen bilgisayarınız istediğiniz hıza ulaşmamışsa format atabilir veya en yakın teknik servise giderek işlem yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Yorum Yaz